10 najlepszych bogiń wojny

Boginie Wojny są ostatecznym uosobieniem silnej kobiety lub archetypowej wojowniczki. Bronią swoich przekonań za pomocą wielu opowieści zaczerpniętych z różnych mitologii. Tradycyjnie, w większości kultur na całym świecie, kobiety nie odgrywały aktywnej roli na polu bitwy, ale paradoksalnie istnieje wiele bogiń-wojowniczek. Odzwierciedlają one różne aspekty wojny, od śmierci i zniszczenia po chwalebne zwycięstwa. ✌️

Bogini wojny reprezentuje siłę fizyczną, zwycięstwo, zdolność do ochrony i walki o prawa swoje i innych. W niektórych mitach te żeńskie bóstwa odzwierciedlają potrzebę zwycięstwa za wszelką cenę i udowodnienia swojej wyższości kosztem zasad etycznych. Podczas gdy w innych opowieściach życzliwie bronią najsłabszych lub tego, co wydaje się słuszne w ich oczach.

Boginie wojny często mają kilka strun w swoich łukach, czasami uosabiając również płodność, sprawiedliwość, a nawet miłość. Kim są te boginie wojny? Co symbolizują? Czy miały wpływ na starożytne religie? Odkryj poniżej bez zbędnych ceregieli naszą wspaniałą top 10 bogiń wojny, boskie istoty o nadprzyrodzonych mocach, które stanowią część wielu mitologii świata.

10. Anahita Perska bogini wojny

Anahita to starożytna perska bogini płodności, wody, zdrowia, uzdrawiania i mądrości. Ze względu na jej związek z właściwościami witalnymi, była również związana z wojną w starożytnej Persji, a żołnierze modlili się do niej o przetrwanie przed bitwą. Anahita jest obrończynią kobiet i prawych królów. Jeździ rydwanem ciągniętym przez cztery konie o imionach wiatru, deszczu, chmur i deszczu ze śniegiem. ️

Bardzo popularna, jej pełne imię, Aredvi Sura Anahita, oznacza wilgotna, silna i czysta. Opisywana jako piękna młoda dziewczyna, silna, wysoka i czysta, Anahita jest przedstawiana w haftowanym złotem płaszczu i trzyma w dłoni baresmę (świętą roślinę). Urodziła się w Babilonie i rozprzestrzeniła się na Azję Mniejszą, Indie i Egipt, gdzie była przedstawiana jako uzbrojona i kawaleryjska bogini. Anahita jest czasami uważana za żonę Mithry. Jej świętymi zwierzętami są gołąb i paw.

Goddess Anahita

Anahita – Artwork by shirinart on DeviantArt

9. Isztar Mezopotamska bogini wojny

Isztar (Inanna w źródłach sumeryjskich) jest główną mezopotamską boginią ściśle związaną z miłością i wojną. To potężne mezopotamskie bóstwo jest pierwszym znanym bóstwem, dla którego mamy pisemne dowody. Chociaż dziś w dużej mierze nieznane, to potężne starożytne bóstwo odegrało złożoną i wpływową rolę w religiach i kulturach starożytnego Bliskiego Wschodu. Isztar, bogini wojny, jest prawdopodobnie najważniejszym bóstwem-matką Mezopotamii. Nosi tytuł „Królowej Niebios„. Isztar była również boginią deszczu i burz, stąd jej związek z An, bogiem nieba. Ten ostatni był często przedstawiany z lwem, którego ryk przypominał grzmot. Moc przypisywana jej w wojnie mogła pochodzić z jej związku z burzami. Jednym z najważniejszych astrologicznych symboli Isztar jest gwiazda poranna, planeta Wenus i gwiazda Syriusz. ⭐

Ishtar Mesopotamian goddess

Ishtar – Artwork by Derynee, primoyearzero and Feedington on DeviantArt

8. Itzpapalotl Aztecka bogini wojny

Itzpapalotl, nazywana „obsydianowym motylem” lub „szponiastym motylem”, jest wojowniczą boginią w azteckiej mitologii. Itzpapalotl reprezentuje oczyszczenie lub odmłodzenie poprzez poświęcenie tego, co cenne. Często przedstawiana jest jako szkieletowa istota ze szponami jaguara i skrzydłami wyłożonymi obsydianowymi nożami. Matka Mixcoatla, jest związana z ćmą Rothschildia orizaba z rodziny Saturniidae, a także z ptakami i ogniem. Jej nagualem był jeleń. Jest jedną z Tzitzimime, potężnych i niebezpiecznych gwiezdnych demonów. Wraz z innymi żeńskimi bóstwami, takimi jak Cihuateteo, Tlaltecuhtli, Coatlicue, Citlalicue i Cihuacoatl, Tzitzimime są ochroniarkami położnych i rodzących kobiet. Przerażająca bogini Itzpapalotl rządzi rajskim światem Tamoanchan, rajem ofiar śmiertelności niemowląt i miejscem, w którym stworzono ludzi.

Itzpapalotl

Itzpapalotl – Artwork by Jonathan Higareda, Guillermo González and Boris Gvozderac on ArtStation

7. Badb Celtycka bogini wojny

Badb, znana również jako Badb Catha (kruk bojowy), jest celtycką boginią wojny. W irlandzkiej mitologii celtyckiej znana jest z wywoływania strachu i zamieszania wśród żołnierzy, aby zmienić przebieg bitwy na swoją korzyść. Badb może również pojawić się przed wojną, aby ogłosić skalę nadchodzącej rzezi lub przepowiedzieć śmierć ważnej osoby. Czasami robiła to z żałosnymi okrzykami, co prowadziło do porównań z banshee, nadprzyrodzoną żeńską istotą.

To obok Morrigan i Macha Badb tworzyła trio bogiń uosabiających śmierć, wojnę i proroctwa. Opisywana jako demonica, Badb napełniała umysły żołnierzy gniewem, doprowadzając ich do szaleństwa. Rozkoszując się martwymi na polu bitwy, często przybiera postać starej kobiety i żywi się głowami poległych wojowników. Badb przekazuje również imiona tych, których przeznaczeniem jest śmierć. Z tego powodu Badb jest postrzegana bardziej jako postać śmierci.

Celtic Goddess of War

Badb – Artwork by John McCambridge on ArtStation

6. Durga Hinduska bogini wojny

W mitologii hinduskiej, Durga, znana również jako Shakti lub Devi, jest opiekuńczą matką wszechświata. Jest jednym z najpopularniejszych bóstw tej starożytnej religii, obrończynią wszystkiego, co dobre i harmonijne. Według legendy Durga została stworzona przez Brahmę, Wisznu, Śiwę i pomniejszych bogów, aby zabić demona bawołu Mahiszasurę, ponieważ ci ostatni nie byli w stanie go pokonać. ⚔️

Urodzona piękna i w pełni rozwinięta, Durga prezentuje zaciekłą i groźną formę przeciwko swoim wrogom. Zwykle jest przedstawiana na lwie lub tygrysie i jest obdarzona 8 lub 10 ramionami, z których każde trzyma specjalną broń jednego z bogów, który dał jej je do walki z demonem bawołu. Durga Puja, odbywające się co roku na jej cześć, jest jednym z wielkich festiwali północno-wschodnich Indii.

Hinduska bogini wojny

Durga – Artwork by scorpy-roy on DeviantArt

Durga nosi ze sobą różne bronie i przedmioty, których używa w walce ze złem. Każdy z tych instrumentów ma ważne symboliczne znaczenie dla hinduizmu. Do najważniejszych należą miecz, który symbolizuje wiedzę, oraz łuk i strzały, które uosabiają energię.

5. Jiutian Xuannü Chińska bogini wojny

Jiutian Xuannü (九天玄女) jest chińską boginią wojny, ale także długowieczności i związków miłosnych w mitologii taoistycznej. Posiada nadprzyrodzone i magiczne moce. Ma nawet zdolność przekształcania gwiazd otaczających Big Dipper w wojowników, których może użyć do obrony Chin, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jej mistyczne zdolności i strategiczne porady pomogły potężnym dowódcom wojskowym wygrać kluczowe bitwy dla Chin.

Mówi się, że chińska bogini Jiutian Xuannü pomogła Żółtemu Cesarzowi, Huangdi, z wojskowymi wiadomościami i świętymi talizmanami, aby pomóc mu pokonać Chiyou, potężnego króla plemiennego. Jiutian Xuannü jest szczególnie znana ze swojej zdolności do stawania się niewidzialną, co jest ważną strategią wojskową w pokonywaniu wrogów i ochronie państwa. Opisywana jest jako piękna kobieta o śnieżnobiałej skórze. ❄️

Chinese Goddess of War

Jiutian Xuannü – Artwork by GEIKOUart on DeviantArt

4. Sekhmet Egipska bogini wojny

Sekhmet, lwogłowa bogini wojny, jest jednym z najstarszych znanych egipskich bóstw. Chroniła wielkich faraonów i prowadziła ich na wojnę. Pustynia narodziła się z jej oddechu, a jej imię, pochodzące od egipskiego słowa, oznacza „moc”. Kojarzona z chorobami, uzdrawianiem i medycyną, Sekhmet była znana z okrucieństwa i krwiożerczości. Podobnie jak inne przerażające boginie z egipskiego panteonu, była nazywana „Okiem Ra”. ️

Dominująca bogini XII dynastii egipskiej, Sekhmet, córka boga słońca , była również bóstwem solarnym. Często jest przedstawiana ubrana na czerwono, co symbolizuje jej pragnienie krwi, i nosi na głowie dysk słoneczny otoczony kobrą Uraeus, która reprezentuje historię jej stworzenia. Po wojnie składano egipskiej bogini ofiary, aby ją zaspokoić. Sekhmet była tak powszechnie czczona, że faraon Amenemhat I przeniósł jej centrum kultu, gdy stolica Egiptu została przeniesiona do Itjtawy.

Sekhmet egipska bogini

Sekhmet – Artwork by Sandara Tang on ArtStation

3. Freya Norse Goddess of War

Freya, Nordycka bogini wojny, była również odpowiedzialna za miłość, płodność i śmierć. Córka Njörda, boga oceanów, i siostra bliźniaczka Freyra, boga rolnictwa, jest jedną z najbardziej znanych bogiń w nordyckiej mitologii. Świnie były dla niej święte, a ona sama jeździła na dziku ze złotą grzywą, a także na rydwanie ciągniętym przez skrzydlate koty. Freja miała przywilej wyboru połowy bohaterów poległych w bitwie do swojej wielkiej sali Fólkvangr (bóg Odyn zabrał drugą połowę do Valhalli). ☁️

Podejrzliwa i lubieżna, Freyja była również uznawana za sprawczynię złego czynu polegającego na nauczaniu czarów Ases (plemię bogów). Podobnie jak egipska bogini Isis i grecka bogini Afrodyta, Freyja podróżowała po świecie w poszukiwaniu zaginionego męża i płakała złotymi łzami. Znana była również pod czterema przydomkami: Mardöll, Hörn, Gefn i Syr. Według Tacyta, rzymskiego historyka, matką Freyi była Nerthus, bóstwo płodności.

Norse war goddess Freya

Freya – Artwork by Tomasz Ryger on ArtStation

2. Bellona Rzymska bogini wojny

Bellona to rzymska bogini wojny./strong>, zniszczenia, dewastacji, a także matka Reyny i Hylli Avili Ramírez-Arellano. Była ważną boginią dla Rzymian, ponieważ kontrolowała również zagraniczną politykę wojenną. Chociaż nie ma greckiej formy, ma grecki odpowiednik w Enyo, bogini bitew. Bellona jest blisko związana z Marsem, rzymskim bogiem wojny. Bellona, bóstwo o niepewnym pochodzeniu, uważana jest za jego żonę, choć znana jest również jako jego córka, jeździec, a nawet siostra bliźniaczka.

Rzymianie wierzyli, że Bellona może zapewnić im ochronę w czasach wojny i zapewnić im zwycięstwo. Z tego powodu była wszechobecnym bóstwem w modlitwach żołnierzy i okrzykach bojowych. W wielu przypadkach przywoływano Bellonę, by towarzyszyła żołnierzom. Ze względu na znaczenie podbojów Imperium Rzymskiego, Bellona odgrywała aktywną rolę w całej historii Rzymu. Posiadanie przychylności Bellony oznaczało pozytywny wynik w sytuacji wojennej. ⚔️

Bellona bogini wojny

Bellona – Artwork by VLAC on DeviantArt

1. Atena Grecka bogini wojny

Athena to wyjątkowe bóstwo wojownicze mitologii greckiej, cieszące się niezmierną popularnością zarówno wśród bogów, jak i śmiertelników. Jej narodziny były dalekie od zwyczajnych, ponieważ jej matka nie urodziła jej, technicznie rzecz biorąc. Jego matka, Métis, została połknięta przez Zeusa, gdy była w ciąży, z powodu przepowiedni, że nienarodzone dziecko Métis zostanie władcą niebios. Kiedy nadszedł czas narodzin Ateny, Zeus zaczął narzekać na ogromny ból głowy. To właśnie wtedy Atena pojawiła się z jego głowy, w pełni rozwinięta i ubrana w zbroję. ️

Athena, Grecka bogini wojny.Była znana ze swojej zaciekłości w walce, ale w przeciwieństwie do Aresa, nigdy nie była porywcza i zawsze wierzyła w sprawiedliwość i prawość. Brała udział tylko w wojnach toczonych w obronie własnej. Atena jest boskim uosobieniem rozumowania, mądrości i wiedzy. Jako ulubione dziecko Zeusa, mogła nawet używać potężnego pioruna swojego ojca w potrzebie. Zakres jej wpływu na świat śmiertelników ilustruje fakt, że miasto Ateny nosi jej imię. ️

Atena bogini wojny

Athena – Artwork by Carlos Quevedo on DeviantArt

Co reprezentują boginie wojny?

Ogólnie rzecz biorąc, w mitologiach panuje błędne przekonanie, że te boginie wojny są związane z jednym aspektem lub celem, mimo że walka i przemoc są integralną częścią ich mitów. Chociaż prawdą jest, że wiele bóstw stało się znanych z określonych ról lub umiejętności, często miały one szereg powiązanych ze sobą specjalizacji. Oprócz wojny, bóg lub bogini mogli być kojarzeni z mądrością, ochroną, strategią i mocą, a także z niezliczoną liczbą niepowiązanych obszarów.

Właśnie rozkoszowaliśmy się niewyczerpującą listą bogiń wojny, wymieniając ich role w odpowiednich mitologiach. Znasz teraz imiona i historie kilku bóstw wojowników, ich wyczyny zbrojne, a także ich symbolikę w obrębie cywilizacji. Nie zapominaj jednak, że nawet boginie wojny mogą zostać pokonane, ponieważ każda istota ma swój słaby punkt. Pomimo ich nieśmiertelności, te pokonane boginie były uważane za mniej potężne i często były więzione lub wygnane z boskiego królestwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *