TOP 12 Bogowie wojny

Chcesz dowiedzieć się czegoś o głównych bogach wojny? Poznać ich historie i mity? Dowiedzieć się o ich mitologicznym pochodzeniu? Odkryć ich niesamowite czyny i wyczyny? Dowiedz się, co ucieleśniają i reprezentują w różnych kulturach i wiele więcej?

Fani legend i bóstw, dziś zajmiemy się fascynującym tematem: bogami wojny. Wiele historii opisuje i ożywia epickie bitwy z udziałem tych bogów i bogiń o niewyobrażalnych cechach.

Bóg wojny to boska istota o nadprzyrodzonych zdolnościach ściśle lub daleko związana z polem bitwy. Często czczone ze strachu lub miłości, te potężne bóstwa są przywoływane, aby zapewnić przewagę w bitwie. Symbolizują siłę, autorytet i zwycięstwo.

Wartości tych różnych bóstw wojny różnią się w zależności od folkloru i wierzeń, z którymi są związane. Dowiedzmy się bez zbędnych ceregieli, jaka historia kryje się za tymi bajecznymi postaciami i ich niesamowitymi egzystencjami.

Pantalons cargo

12. Shango: afrykański bóg wojny

Shango, znany również jako Chango, to afrykański bóg wojny, błyskawic, piorunów i ognia. Pozostając jednym z najpopularniejszych orishas (afrykańskich bóstw), tradycyjne ceremonie nadal odbywają się na jego cześć w Afryce, Ameryce Południowej i Ameryce Łacińskiej. Shango jest dominującą postacią obecną w kilku religiach Nigerii i Beninu. Ten bóg z panteonu Joruba (afrykańska grupa etniczna) miał bardzo asertywny, a nawet despotyczny temperament, ale był też hojny. Ogień i błyskawice to naturalne żywioły charakteryzujące Shango. Jego podwójny topór, zwany oshe, jest jego najbardziej reprezentatywnym obiektem symbolicznym. Rzeźby boga Shango często przedstawiają oshe wyłaniające się z czubka jego głowy, co oznacza, że wojna i rzeź wrogów są jego podstawowymi cechami.

African God of War

Shango – Artwork by Amelia Tan, hiran pieris and Kindred Styles on ArtStation

11. Skanda: hinduski bóg wojny

Skanda, znany również jako Karttikeya lub Kumara, jest hinduskim bogiem wojny. Syn najwyższego boga Śiwy i bogini Parwati, Skanda jest bóstwem opiekuńczym, które jest bardzo popularne w południowych Indiach. Legenda głosi, że został spłodzony, aby poprowadzić boską armię przeciwko demonom.

Skanda, bóg wojny i generał armii bogów, był znany ze swojej siły i niezwykłych umiejętności. Był uosobieniem doskonałości, niezwykle odważny, inteligentny i wysoce wykwalifikowany w sztuce wojennej, został głównodowodzącym devów (hinduskich bóstw). ⚔️

Skanda trzyma włócznię w jednej ręce, podczas gdy jego druga ręka zawsze błogosławi wielbicieli. Jego wierzchowcem jest paw , pobożny ptak, który swoimi stopami chwyta węża , który symbolizuje ludzkie ego i pragnienia. Paw symbolizuje zniszczenie szkodliwych nawyków i podbój zmysłowych pragnień. W ten sposób symboliczne reprezentacje Skandy wskazują drogę do osiągnięcia doskonałości w życiu.

Hindu God of War

Skanda – Artwork by A. Geringer

Shadanana, inne imię Skandy, oznacza „sześciogłowy” i odnosi się do pięciu zmysłów i umysłu. Jego sześć głów ilustruje cnoty, które pozwalają mu obserwować wszystkie kierunki jednocześnie, co jest ważną umiejętnością, która zapewnia mu skuteczne przeciwdziałanie wszelkim ciosom, które mogą zostać mu zadane.

  • Góra, na której jeździ Skanda, to paw o imieniu Paravani.
  • Skanda był uważany za jednego z najpiękniejszych i najbardziej uwodzicielskich bogów.
  • Pierwotnie hinduski bóg Skanda zamanifestował się w jednym i jedynym celu zabicia Asury o imieniu Tarakasura.

10. Tumatauenga: maoryski bóg wojny

W mitologii maoryskiej Tumatauenga jest maoryskim bogiem wojny i ludzkich działań związanych z jedzeniem. Jako bóg wojny jest traktowany z najwyższym szacunkiem i strachem. Podczas rytuałów wojennych Maorysi wzywali go, by dołączył do nich na polu bitwy.

Legenda o stworzeniu mówi, że wszystkie dzieci Rangi i Papy, ojca nieba i matki ziemi, ciasno splecione między ciałami swoich rodziców, zostały zmuszone do czołgania się w nieskończoność w ciemności. Tumatauenga zasugerował, aby jego bracia zabili swoich rodziców, aby wpuścić światło do świata, podczas gdy Tāne Mahuta, bóg lasów, zaproponował zamiast tego ich rozdzielenie.

Działania Tumatauengi wpłynęły na maoryski styl życia, dzięki wojnie, którą prowadził przeciwko swoim braciom. Maorysi, po spełnieniu rytuałów, mogli łowić ryby , uprawiać kumara (słodkie ziemniaki) , ciąć drewno do produkcji waka (czółna) i ogólnie wykorzystywać zasoby naturalne świata.

Tūmatauenga

Tūmatauenga – Artwork by Maui-Empire on DeviantArt

Maoryska nazwa nowozelandzkiej armii, Ngāti Tūmatauenga, jest inspirowana bogiem Tumatauenga i oznacza „plemię boga wojny„. Wszyscy żołnierze są uważani za należących do tego samego „iwi” (plemienia/klanu) pod patronatem maoryskiego bóstwa, niezależnie od ich rasowego dziedzictwa.

  • Tumatauenga, najmłodszy z rodzeństwa, musiał stawić czoła swojemu bratu Tawhiri, bogu sprzedaży i burz, który nie pochwalał separacji jego rodziców.
  • Tumatauenga, wściekły, że jako jedyny oparł się gniewowi Tawhiriego, postanowił zemścić się na dzieciach swoich braci.

9. Montou: egipski bóg wojny

W mitologii egipskiej Montou jest bogiem wojny. Czczony głównie w tebańskim nome w Hermonthis, Medamud, Tôd i Karnaku, był związany z kultem Słońca i boga sokoła. Jego imię oznacza koczownika, a oprócz sokołów, jego zwierzęciem duchowym był święty byk Boukhis.

Według wierzeń starożytnych Egipcjan, Montou uosabiał palący efekt promieni słonecznych pochodzących od boga Ra. Przypisany do jego niszczycielskiej mocy, został uznany za wojownika, a następnie boga wojny. Walczył z siłami chaosu i inspirował swój lud do dokonywania niesamowitych wyczynów wojennych.

Wygląd boga Montu był przedstawiany jako mężczyzna z głową jastrzębia, noszący dwupiórą koronę ozdobioną podwójnym uraeusem (pędzącą kobrą) i dyskiem słonecznym. Jego kult został ustanowiony w Tebach podczas jedenastej dynastii egipskiej, gdzie nadano mu przydomek „Władca Teb”. Mówiono, że reprezentuje niszczycielską moc słońca. ☀️

Dieu Montou

Montou – Artwork by saiyanhajime on DeviantArt

  • W tamtym czasie Teby były siedzibą dworu królewskiego, a Montou stał się potężnym bogiem państwowym związanym z faraonem.
  • Egipcjanie wierzyli, że Montu manifestował się jako biały byk z czarnym pyskiem o imieniu Bukhis.
  • Montu był gwarantem szczęśliwego życia rodzinnego, zapewniając, że każda ze stron dotrzymuje swoich zobowiązań i raz na zawsze potępia niewierność.

8. Huitzilopochtli: aztecki bóg wojny

Huitzilopochtli jest azteckim bogiem wojny i obok Tlaloca, boga deszczu, jest jednym z najważniejszych bóstw imperium Mexica. Uważany za obrońcę azteckiej stolicy Tenochtitlan, kojarzony jest ze złotem, wojownikami i władcami. Jego nahual lub zwierzęcy duch to colibri. W dosłownym tłumaczeniu imię Huitzilopochtli oznaczało „lewy koliber„. Większość współczesnych badaczy kwestionuje jednak to tłumaczenie, zauważając, że w azteckiej tradycji kartograficznej południe było reprezentowane po lewej stronie. Ponieważ kolibry były uważane za reinkarnowanych wojowników, domniemane znaczenie nazwy zostało zmienione na „reinkarnowanego boga wojowników południa”.

Huitzilopochtli był uważany za niezwykle potężnego wojownika, który dzierżył tarczę, wojenne strzałki i Xiuhcoatl (przypominający błyskawicę wąż ognia) jako włócznię. Pomimo jego imponującej sprawności bojowej, Aztekowie wierzyli, że można go pokonać. Legendy głosiły, że bóg wojny pewnego dnia znajdzie godnego przeciwnika, a jego upadek będzie oznaczał koniec imperium Azteków.

Aztecki bóg Huitzilopochtli

Huitzilopochtli – Artwork by Enrique Meza on ArtStation

Bóg Huitzilopochtli odegrał kluczową rolę w tworzeniu kosmogonii ludu Azteków. Połowa Templo Mayor, głównej świątyni w Tenochtitlan (starożytnej stolicy), była mu poświęcona. Służyła jako ołtarz ofiarny dla Huitzilopochtli, rytuały i ofiary były tam zazwyczaj wykonywane.

  • Huitzilopochtli symbolizował słońce, wojnę, młodość i podbój.
  • Duże ofiary z ludzi były regularnie składane na cześć Huitzilopochtli.
  • W Codex Borbonicus, Huitzilopochtli nosi broń w kształcie węża zwaną Xiuhcoatl, tarczę i nakrycie głowy imitujące głowę kolibra.

7. Toutatis: galijski bóg wojny

W mitologii galijskiej Teutatès, lepiej znany pod współczesnym imieniem Toutatis, jest galijskim bogiem wojny. Jest jednym z trzech celtyckich/galijskich bogów wspomnianych przez rzymskiego poetę Lucanusa w I wieku naszej ery, pozostali dwaj to Esus i Taranis. Opierając się na etymologii jego imienia, był postrzegany jako istota opiekuńcza, która przyjęła rolę opiekuna plemiennego. Galijski bóg Toutatis był czczony w starożytnej Galii i Brytanii. Był nasycony krwią ofiar na polu bitwy. Toutatis osądzał zmarłych i dawał im reinkarnację, na którą zasługiwali, lub jeszcze lepiej, pozwalał im żyć wiecznie na mitologicznej wyspie Avalon.

Ofiary składane w ofierze Toutatisowi były zabijane przez zanurzenie głowy w kadzi wypełnionej nieokreślonym płynem, który mógł być hydromelem, ulubionym napojem Celtów/Galijczyków. Celtycki bóg Toutatis był utożsamiany z rzymskim bogiem Marsem. Dziś Toutatis jest najlepiej rozpoznawalny dzięki galijskiemu wyrażeniu „Par Toutatis!”, ukutemu na potrzeby komiksu Astérix, autorstwa Goscinny’ego i Uderzo. ✏️

Toutatis bóg wojny

Toutatis – Artwork by Lucius Blacklung on ArtStation

  • Bóg Toutatis jest reprezentowany przez dzika w różnych rzeźbach.
  • Imię Toutatis oznacza „ojciec plemienia”, którego jedność i harmonię reprezentował.
  • Jak większość galijskich bogów, Toutatisowi składano ofiary z ludzi.
  • Toutatis miał wypisane swoje imię (TOT) na wielu starożytnych artefaktach, zarówno w rzymskiej Brytanii, jak i Galii.

6. Guan Yu: chiński bóg wojny

Guan Yu, znany również jako Guan Gong i Lord Guan, był chińskim generałem wojskowym, którego sprawność bojowa była tak niezwykła, że po śmierci został ubóstwiony jako bóg wojny. Wiadomo, że służył za panowania lorda Liu Bei, założyciela królestwa Shu, którego bratem broni był Zhang Fei.

Jako generał, Guan Yu był znany ze swojej siły, waleczności i lojalności wobec swoich ludzi. Jako jednostka był szanowany za swój honor i prawość. Guan Yu chroni tych, nad którymi czuwa, przed chorobami i nieszczęściami, uosabia uczciwość i prawość. Podobnie jak wielu chińskich bogów, Guan Yu nie jest postacią mitologiczną, ale historyczną, która żyła pod koniec dynastii Han i na początku okresu Trzech Królestw Chin. Niemniej jednak pozostaje on jedną z postaci, które wywarły największy wpływ na chińską kulturę.

Guan Yu bóg wojny

Guan Yu – Artwork by Wen Bear on ArtStation

Dziś uważany za boga wojny i lojalności, jest tematem wielu adaptacji w kulturze popularnej. Kupcy często posiadają jego posąg. Jego legenda jest tak rozpowszechniona, że jest czczony zarówno przez organy ścigania, jak i organizacje przestępcze.

  • Broń Guan Yu nazywa się Guandao, była to halabarda składająca się z podwójnego ostrza. Guan Yu został schwytany przez Cao Cao i służył pod jego sztandarem. Po służbie i spłaceniu długu odzyska wolność.
  • Guan Yu został schwytany i stracony wraz ze swoim synem Guan Pingiem przez wojska Sun Quana, a dokładniej przez Lu Menga podczas oblężenia Fan.

5. Hachiman: japoński bóg wojny

W japońskiej mitologii Hachiman jest bogiem wojny, boskim obrońcą Japonii, narodu japońskiego i cesarskiego domu. Jego imię oznacza „Bóg Ośmiu Sztandarów”, w odniesieniu do cesarza Ōjina, z którym jest zasymilowany. Klan Minamoto (Genji) i większość samurajów oddawała mu cześć.

Bóg wojowników i bóstwo łucznictwa, Hachiman był tak samo czczony przez chłopów, którzy ubóstwiali go jako boga rolnictwa, jak i przez rybaków, którzy mieli nadzieję, że napełni ich sieci dużą ilością ryb. Jako kami wojny bronił Japonii przed jej wrogami. Według legendy Hachiman udaremnił próby inwazji cesarza Kubilaj-chana na mongolskie Chiny w 1274 i 1281 roku. Rzeczywiście, mówi się, że odpowiedział na modlitwy swoich wyznawców, wysyłając „kamikaze” (boski wiatr), przy dwóch okazjach, między Japonią a kontynentem azjatyckim w celu rozproszenia flot wroga. Termin „kamikaze” stał się tak sławny, że podczas II wojny światowej japońscy piloci myśliwców wykrzykiwali słowo „Kamikaze”, gdy rozbijali swoje samoloty o wrogie statki w ostatniej próbie ochrony Japonii przed inwazją.

Hachiman bóg wojny

Hachiman – Artwork by Krzysztof Porchowski Jr on ArtStation

Legendy otaczające japońskiego boga Hachimana łączą elementy zaczerpnięte z hintoizmu i buddyzmu. Uważany jest za bodhisattwę i obrońcę świątyń. Hachiman jest nadal czczony w tysiącach świątyń obu wyznań w Kraju Wschodzącego Słońca, w tym w Todaiji w Nara i świątyni Hachiman w Kamakurze. ⛩️

Znajdź więcej faktów o Hachimanie poniżej:

  • Sam Hachiman jest symbolizowany przez gołębia, jego duchowe zwierzę i ptaka posłańca. ️
  • Istnieje wiele corocznych festiwali i ceremonii poświęconych Hachimanowi, które są obchodzone do dziś.
  • Podczas gdy katana jest typową bronią samurajów, Hachiman jest reprezentowany przez łuk i strzały, które są tradycyjną bronią japońskiego wojownika.

4. Týr: germański bóg wojny

Týr jest germańskim bogiem wojny i sprawiedliwości. Według skandynawskich opowieści jest synem olbrzyma Hymira lub Odina. Jest odważnym wojownikiem i członkiem Aesir. W bitwie to on decyduje o zwycięstwie. Bez strachu i ustępstw odrzuca wszelkie negocjacje i sprawia, że prawo zwycięża za wszelką cenę. ⚖️

Wspominany oszczędnie w Eddzie poetyckiej i Eddzie Snorriego.dziełach, które stanowią trzon mitologii nordyckiej, Týr jest najbardziej znany z tego, że miał odwagę poświęcić swoją rękę w paszczy wilka Fenrir, aby zdobyć jego zaufanie i związać go łańcuchem Gleipnir.

Nordyccy/germańscy bogowie wojny wyróżniają się między innymi tym, że każdy z nich jest powiązany z konkretnym aspektem wojny. Na przykład Thor jest zaangażowany w brutalną walkę fizyczną, Odin w magiczne i psychologiczne siły, a Týr w decyzje prawne i zasady sprawiedliwości otaczające wojnę.

Týr bóg wojny

Týr – Artwork by Alessia H. Valastro on ArtStation

Bóg Týr jest opisywany jako odważny i waleczny, jego autorytet wpływa na zwycięstwo w bitwie. Przywoływanie go jest dobre dla dzielnych ludzi, ponieważ jest mądry i nie chwieje się. Poniżej więcej informacji o Týrze:

  • Týr jest prawie tak silny jak Thor.
  • Rzymianie utożsamiali Týra ze swoim bogiem wojny, Marsem.
  • Týr akceptuje miód pitny, mięso i krew jako ofiary.
  • W legendach o Ragnarök, Týr i Gram, strażnik Hel (świata zmarłych) zabijają się nawzajem.

3. Odyn: wikiński bóg wojny

W mitologii nordyckiej Odyn jest bogiem wojny i śmierci. Syn boga Bura i olbrzymki Bestli, uważany jest za wszechmocnego ojca zarówno bóstw wikingów, jak i ludzi. Włada Asgardem i Valhallą, gdzie wita dzielnych wojowników poległych na polu bitwy. ⚔️

Podczas bitew Odyn odziany był w złotą zbroję i hełm. Pod jego dowództwem nieustraszeni wojownicy zwani „berserkers” podążali za nim na śmierć i życie. Ten ostatni może wejść w stan transu sprowokowany przez zwierzęcego ducha wojownika (niedźwiedzia, wilka, a nawet dzika).

Z tronu Hlidskjálf, wraz z żoną Frigg, Odyn kontemplował dziewięć światów. W poszukiwaniu mądrości i wiedzy poświęcił oko w zamian za łyk ze studni Mímira. Ta tajemna wiedza doprowadziła go do powieszenia przebitego własną włócznią, przez dziewięć dni i nocy, na Yggdrasil.

Posiadł magiczne runy, które dawały mu moce, takie jak uzdrawianie chorych, uspokajanie burz, obracanie broni przeciwko napastnikom i zakochiwanie kobiet. Później zaoferował te runy mężczyznom. Jego najsłynniejsi synowie to Baldr, Vidar i Thor, bóg piorunów. ⚡

Odyn bóg wojny

Odin – Artwork by Johnson Ting on ArtStation

Odkryj kilka unikalnych cech boga wikingów Odyna poniżej:

  • Bóg wojny Odyn jest najmądrzejszym i najbardziej szanowanym ze wszystkich nordyckich bogów.
  • Jego symbolicznymi atrybutami są włócznia Gungnir (nigdy nie chybia celu) i pierścień Draupnir.
  • Odinowi często towarzyszą dwa kruki, Hugin i Munin oraz dwa wilki, Geri i Freki.
  • Rumak boga Odyna nazywany jest Sleipnir, ma wysokie nogi i może przemierzać wszystkie światy galopując w powietrzu i nad morzem.

Naszyjnik Odyna

2. Mars: rzymski bóg wojny

W mitologii rzymskiej Mars jest bogiem wojny. Syn króla bogów Jowisza i bogini Junony, Mars jest obrońcą Rzymu i rzymskiego stylu życia. Chociaż mity i legendy o nim łączą go z greckim bogiem Aresem, ten ostatni ma cechy unikalne dla rzymskich wierzeń.

W rzymskich oczach Mars był postrzegany jako cnotliwy bóg skłonny do wojny. Rzym, jako podbijający i wojowniczy naród, przywiązywał do niego wielką wagę. Miesiąc marzec, który nosi jego imię, był sceną ważnych festiwali i ceremonii odbywających się na jego cześć.

Rzymski bóg Mars miał różne znaczenia dla ludu rzymskiego. Był bóstwem wojskowym, gdy Rzym wyruszał na podbój i strażnikiem granic miasta w czasach pokoju. Żołnierze armii rzymskiej modlili się do Marsa przed bitwą, prosząc go, by walczył u ich boku i poprowadził ich do zwycięstwa. Mars był często przedstawiany w zbroi z brązu, z włócznią i tarczą. ️

Mars rzymski bóg wojny

Mars – Artwork by Daniel Acosta on ArtStation

Dowiedz się więcej o Marsie, rzymskim bogu wojny, poniżej:

  • Mars był uważany za ojca Romulusa i Remusa, mitycznych bliźniaków, którzy założyli cesarskie miasto Rzym.
  • Jego alternatywne imiona i epitety to Mars Ultor i Mars Gradivus.
  • Symbole reprezentujące boga Marsa to włócznia, wilk i dzięcioł.
  • Nordyccy bogowie podobni do Marsa to Týr i Odyn.

1. Ares: grecki bóg wojny

W mitologii greckiej Ares jest bogiem wojny. Syn Zeusa i Hery, jest jednym z dwunastu bóstw olimpijskich greckiego panteonu. Ares reprezentuje brutalny i dziki aspekt wojny. Uosabia czystą wściekłość i żądzę krwi, która napędza mężczyzn i kobiety na polu bitwy.

Jego porywcza osobowość i barbarzyństwo jego działań przyniosły mu niemal całkowitą niepopularność wśród Greków, pomimo jego wielkiego bohaterstwa w bitwie. Symbole reprezentujące Aresa to miecz, włócznia, tarcza, hełm, rydwan, pies, dzik, sęp i płonąca pochodnia.

Ares był tak niekochany ze względu na swój temperament i agresywną naturę, że zbudowano bardzo niewiele świątyń jego imienia. Zdenerwowany, czuł, że jego sprawność w walce zasługuje na większe uznanie i oddanie ze strony „zwykłych śmiertelników”, którzy wędrowali po Grecji. Z drugiej strony bóg wojny Ares miał ogromną liczbę dzieci z różnymi kochankami, w tym: Afrodytą, Aglauros, Cyrene i Altheą.

Ares bóg wojny

Ares – Artwork by Nicholas Elias on ArtStation

Oto kilka interesujących faktów na temat greckiego boga Aresa:

  • Kiedy Ares wyruszał na wojnę, często towarzyszyła mu dwójka jego dzieci. Byli to bóg strachu „Phobos” i bóg terroru „Deimos”.
  • Większość mitologicznych opowieści, w których pojawia się Ares, przedstawia go w jakiś sposób upokorzonego.
  • Rzymskim odpowiednikiem boga Aresa jest Mars. Ten ostatni był jednak znacznie bardziej honorowy i lubiany.
  • Ares nigdy nie zdołał pokonać Heraklesa, jednego z najpopularniejszych bohaterów starożytnej Grecji.

Zdobądź moc boga wojny!

Podsumowując, bóg wojny często odgrywa ważną rolę w mitologii i kulturze narodu, do którego należy. Pomimo bycia kojarzonym z wojną i przemocą, istnieje wiele bóstw opiekuńczych, które walczą o zachowanie tych, których uważają za słusznych. Do dziś legendy i mity o bogach wojny fascynują świat. Są studnią bez dna, z której kultura popularna czerpie inspirację do tworzenia wysublimowanych dzieł, które obejmują sfery filmu, literatury i gier wideo.

Nie krępuj się podzielić swoimi przemyśleniami w komentarzach i daj nam znać, jeśli chcesz, abyśmy dodali konkretnego boga wojny do listy. Powiedz nam, kto Twoim zdaniem jest najpotężniejszym i najbardziej charyzmatycznym bogiem wojny spośród nich wszystkich, a także ujawnij, który z nich jest Twoim ulubionym.

Zegarki wojskowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *