Týr: nordycki bóg wojny

Mitologia nordycka jest fascynująca, a jej panteon jest świadkiem bóstw, z których każde jest bardziej interesujące od poprzedniego. Zwłaszcza, gdy mówimy o bogu wojny! Skupimy nasze zainteresowanie na tajemniczym i intrygującym bogu Týrze. Kim jest Týr? Jak ważny jest w mitologii skandynawskiej? Jakie są historie i mity na jego temat? ⚔️

Zafascynowani historycznymi i mitologicznymi zjawiskami związanymi z wojną, zamierzamy rzucić nieco światła na tego boga nordyckiego panteonu. Niezwykle bogata w legendy i historie mitologia nordycka łączy w sobie wiele bóstw, fantastycznych stworzeń i bohaterów.

W mitologii nordyckiej Týr jest bogiem sprawiedliwej wojny, sprawiedliwości i zwycięstwa. Członek rodziny Aesir, Týr jest synem Odyna (Edda Snorriego) lub olbrzyma Hymira (Edda Poetycka). Jest niesławny z powodu utraty ręki w szczękach wilka Fenrira.

W tym artykule dowiemy się więcej o nordyckim bóstwie Týr. Jego bogactwo i otaczające go historie odcisnęły piętno na skandynawskim folklorze i tradycjach. Týr to fantastyczne bóstwo, które zasługuje na to, by się nad nim zastanawiać!”

Bague runique

Etymologia imienia Týr

Imię Tyr (ze staronordyjskiego „Týr”) wywodzi się z proto-indoeuropejskiego *Dyēus, oznaczającego „boga” lub „bóstwo”. Týr jest wymawiany w języku angielskim jako „tier”, a oto kilka wariantów jego nazwy w starożytnych językach:

  • Tīw lub Tīg w staroangielskim
  • *Ziu w staro-wysoko-niemieckim
  • .

  • *Tiwaz w proto-germańskim
  • Teiws w gockim
Týr etymologie

Artwork by Omid Goudarzi on ArtStation

Ten sam rdzeń jest używany w imionach Zeusa, najwyższego boga bóstw greckich, i Jowisza, suwerennego boga bóstw rzymskich. Ponieważ słowo to było zarezerwowane dla najpotężniejszych bóstw, badacze założyli, że Týr kiedyś zajmował tę pozycję.

Jednak do czasu zapisania pierwszych nordyckich eposów znaczenie Týra znacznie się zmniejszyło. Etymologia sugeruje zatem, że Týr mógł odgrywać ważniejszą rolę przed źródłami literackimi i erą wikingów. Dobry stary Týr, dobrze ukrywa swoją grę!

Kim jest bóg Týr?

Kojarzony z wigorem i zwycięstwem w bitwie, Týr był bogiem wojowników par excellence, którego runy miały chronić hordy Wikingów, którzy wypisywali je na swojej broni i ciałach. ⚒️

Według Eddy Snorriego, Týr jest synem Odyna, ojca wszystkich rzeczy, podczas gdy w Eddzie Poetyckiej jest synem olbrzyma Hymira. Týr i Hymir są wspomniani w Hymiskvida („Pieśń Hymira” w języku staronordyckim), ten ostatni tekst nie wspomina o matce Týra, ale identyfikuje jego babcię jako kobietę o dziewięciuset głowach. Podsumowując, daje to:

  • Nazwisko: Týr (staronordycki)
  • Inne imiona: Tyr, Teiws, Ziu, Tīw, Tīg, *Tīwaz
  • Ojciec: Odyn lub Hymir (w zależności od kolekcji)
  • Matka: Bogini o nieznanym imieniu, kochanka Odyna lub Hymira
  • Bracia i siostry (w tym przyrodni bracia i przyrodnie siostry): Thor, Baldur, Váli, Vidar, Heimdall, Hermod, Bragi i Hodr
  • Główne funkcje: Bóg nieba, sprawiedliwości, sprawiedliwej wojny, zwycięstwa, przysięgi i porządku
  • Miejsce zamieszkania: Ásgard
  • Symbol runy: runa Tīwaz „↑” (runa zwycięstwa)
  • Equivalent deities: Mars, Minerwa, Dyaus Pitar, Jowisz, Zeus, Mitra
Kim jest bóg Týr?

Artwork by Tom Liu on ArtStation

Większość uczonych zgadza się, że Odyn był prawdziwym ojcem Týra. Tak jest w przypadku Sturlusona, który stwierdza w Skáldskaparmál („powiedzenia o poezji” w języku staronordyjskim), że Tyr jest synem Odyna i bratem Thora i Baldra. Ten ostatni używa różnych poetyckich wyrażeń w odniesieniu do Týra:

  • Jednoręki Bóg
  • Syn Odyna
  • Bóg bitew
  • Ten, który karmi wilka
  • ./li>

Týr był najprawdopodobniej dominującym bogiem mitologii nordyckiej, zanim Odyn i Thor zdetronizowali go pod względem znaczenia. Týr jest często porównywany do boga Marsa z mitologii rzymskiej.

Co symbolizuje bóg Týr?

Jako bóg wojny, sprawiedliwości i przysięgi, Týr był czczony przez większość germańskich wojowników i skandynawskich wikingów. Jego imię było często przywoływane, gdy wzywano ludzi do dotrzymywania przysiąg i przestrzegania traktatów pokojowych. Był także symbolem zwycięstwa i odwagi, a historia Týra i Fenrira ilustruje zarówno jego bezinteresowność, jak i honor w dotrzymywaniu przysięgi.

Týr symbol

Artwork by Seraphinus Calvin, Pablo Murinelly and Joshua Bermudez on ArtStation

Týr to nordycki bóg, który uosabia :

  • Porządek i sprawiedliwość
  • Waleczność i honor
  • Miłość i poświęcenie

.Atrybuty boga Týra

Jedną z cech wyróżniających nordyckich bogów wojny jest to, że każdy z nich jest powiązany z konkretnym aspektem działań wojennych. Na przykład Thor jest zaangażowany w brutalną walkę fizyczną, Odin w magiczne i psychologiczne siły w pracy, a Týr w decyzje prawne i zasady sprawiedliwości otaczające wojnę.

Najbardziej zauważalnym atrybutem Týra jest jego brakująca prawa ręka (lub ramię), zwykle przedstawiana jako odcięta w nadgarstku lub przedramieniu. Ta brakująca kończyna została pożarta przez Fenrira, wygłodniałego olbrzymiego wilka spłodzonego przez Lokiego i jötunn Angrboda. Fenrir odegra później ważną rolę podczas Ragnarök.

Attribute Týr

Artwork by Nicolas Cortes on ArtStation

Týr był nie tylko dzielnym wojownikiem, ale także niezawodnym źródłem mądrości i zagorzałym obrońcą sprawiedliwości. Opisy te, co prawda, opierają się na krótkich wzmiankach o bogu w nordyckich eposach. Najbardziej szczegółowy opis boga Týra pochodzi z Gylfaginning („mistyfikacja Gylfiego” w języku staronordyjskim), książki prozą Edda napisanej przez trzynastowiecznego islandzkiego uczonego Snorriego Sturlusona. Czytamy w niej:

„Wciąż pozostaje ten z Æsirów, który nazywa się Týr: jest najodważniejszy, najlepszy w sile serca i ma wielką władzę nad zwycięstwem w bitwie; dobrze jest, gdy dzielni ludzie go wzywają. Przysłowie mówi, że jest dzielnym Týrem, przewyższa innych ludzi i nie chwieje się. Jest mądry, więc mówi się, że ten, kto jest najmądrzejszy, jest Týr-roztropny.”

Týr w mitologii nordyckiej

W odniesieniu do mitologii nordyckiej, istnieje kilka odniesień w starych poematach Wikingów, zwłaszcza w Poetic Edda, które potwierdzają, że Týr był jednym z bogów wojny, wraz z Odynem i Thorem. Potwierdzają to również źródła rzymskie, które porównują go do ich własnego boga wojny, Marsa. Oprócz jego roli jako wojownika, istnieją również dowody na rolę Týra jako egzekutora prawa i strażnika sprawiedliwości. ⚖️

Według sagi znanej jako Lokasenna („kłótnia Lokiego” w języku staronordyjskim), bogowie organizują ucztę, podczas której Loki kpi ze wszystkich bogów. Týr, chcąc interweniować, również zostaje poddany tym kpinom.

Týr i Fenrir

W Asgardzie i wśród bogów Aesir wilk Fenrir urósł nieproporcjonalnie duży, tak bardzo, że tylko Týr był na tyle odważny, by podejść do niego i go nakarmić. Wiedząc, że Fenrir odegra kluczową rolę w Ragnarök, bogowie próbowali związać go łańcuchami, sprawiając, że wyglądało to jak gra, ale Fenrir zawsze wygrywał, ponieważ za każdym razem udawało mu się zerwać więzy. ⛓️

Szukając sposobu na zamknięcie Fenrira na dobre, bogowie poprosili krasnoludy ze Svartalfheimu o zbudowanie magicznej więzi, którą pieszczotliwie nazwali Gleipnir. Sam Odyn obawiał się konsekwencji tego i wysłał Skirnira, sługę Freyra, do świata mrocznych elfów, by znalazł rzemieślników.

Týr Fenrir

Artwork by Minard Maxime on ArtStation

Gleipnir jest wytwarzany przez krasnoludy z sześciu rzeczy: odgłosu kroków kota, brody kobiet, korzeni gór, nerwów niedźwiedzi, oddechu ryb i śliny ptaków, z których wszystkie są wymyślonymi składnikami, ponieważ prawdziwe składniki nie mogłyby działać na Fenrira. ✨

Z Gleipnirem w dłoni, bogowie po raz kolejny wyzwali wilka na pojedynek. Kiedy Fenrir zobaczył, jak cienkie są więzy, stał się podejrzliwy, twierdząc, że bogowie próbują go oszukać. Zgodził się na grę dopiero wtedy, gdy Týr zgodził się włożyć mu rękę do pyska. ✋

Týr and Fenrir

Artwork by Vojtech Camfrla on ArtStation

Z tym prowizorycznym zabezpieczeniem na miejscu, Fenrir pozwolił bogom go związać. Wielki wilk walczył ze swoimi więzami i po raz pierwszy odkrył, że nie może ich zerwać. Zdając sobie sprawę, że bogowie nie mają zamiaru go uwolnić, Fenrir ugryzł Týra w rękę.

Týr i kocioł Hymira

To właśnie w poemacie Hymiskvida Týr po raz pierwszy pojawia się jako główna postać w opowieści. Krótko mówiąc, bogowie chcą zorganizować ucztę i próbują dowiedzieć się, gdzie mogą znaleźć dużo do picia.

Ægir, bóg morza z rodziny gigantów, wydaje się posiadać wiele kadzi, ale zgadza się przygotować miód pitny tylko wtedy, gdy ktoś przyniesie mu kadź wystarczająco dużą, aby uwarzyć ogromne ilości piwa, aby ugasić pragnienie wszystkich bogów naraz.

Przedmiotu nigdzie nie można było znaleźć, dopóki Týr nie powiedział Thorowi, że może zdobyć kocioł o wymaganym rozmiarze z domu swojego ojca Hymira, pod warunkiem, że użyje sprytu. Dwaj bogowie udali się do domu Hymira, aby ukończyć zadanie.

Thor Hymir

Artwork by The Gaslight Factory on ArtStation

Następnie opowieść obiera kierunek innego mitu, o tym jak Thor łapie Jörmungand (wężowy świat) podczas łowienia ryb z Hymirem. Reszta poematu skupia się na Thorze, a nie na Týrze, który ma rozbić kielich Hymira, co robi, rzucając nim w głowę olbrzyma. Następnie bogowie wracają z naczyniem i wszyscy oddają się obfitym ilościom alkoholu.

Týr i Ragnarök

Według Edda Snorriego w Gylfaginning, w czasie Ragnarök, kiedy rozpocznie się ostateczna bitwa między bogami a gigantami, Týr będzie walczył ze strażnikiem Hel, Garmem, a nie z Fenrirem, i obaj zostaną zabici z ręki (lub łapy) drugiego.

Týr versus Garm

Artwork by Antonio J. Manzanedo na ArtStation

Týr w kulturze popularnej

Týr pojawia się w kilku grach wideo:

  • W grze Age of Mythology (2002) firmy Ensemble Studios, Týr jest jednym z dziewięciu bogów, których nordyccy gracze mogą czcić.
  • Týr jest również jednym z grywalnych bogów w trzecioosobowej wieloosobowej grze bitewnej online Smite.
  • Týr jest kilkakrotnie wspominany w God of War (2018) Santa Monica Studio i oczekuje się, że pojawi się w jego sequelu God of War Ragnarök.

Bóg Týr w grach wideo

Týr pojawia się we współczesnej muzyce:

  • Faroński zespół viking metalowy Týr (założony w 1998 roku)
  • Brytyjski zespół heavy metalowy Black Sabbath, album Tyr (1990)
  • Szwedzki zespół death metalowy Amon Amarth często odnosi się do Týr
  • ./li>
  • Niemiecki viking metalowy zespół Falkenbach, album Ok Nefna Tysvar Ty (2003)

Týr jest źródłem inspiracji w literaturze fantasy i heroic fantasy:

  • Superbohater Marvel Comics Tyr jest inspirowany nordyckim bogiem
  • Bóg Tyr z uniwersum Forgotten Realms jest również inspirowany nordyckim bogiem
  • .li>W uniwersum Tolkiena Beren Erchamion ma rękę zmiażdżoną przez wilka, a Frodo ma palec zmiażdżony przez Golluma

Największym dziedzictwem Tyra pozostaje jednak słowo „wtorek”. Niegdyś znane jako „dzień Tyra”, słowo to przetrwało przez wieki i jest obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek.

Sprzeczność Týra

Týr był nordyckim bogiem znanym ze swojej odwagi i prawości. Był tak blisko związany z wojną, że Rzymianie porównywali go do Marsa. Jego nazwa również wskazuje na jego znaczenie. Pochodzi od starożytnego rdzenia najczęściej stosowanego do bogów-królów, który w języku staronordyckim mógł być określeniem samego „boga”. Mimo to Týr nie jest tak dobrze zilustrowany jak wiele innych nordyckich bóstw.

Jest centralną postacią tylko jednego kompletnego mitu. W micie tym poświęca swoją rękę, aby zapewnić, że niebezpieczny wilk Fenrir, który ma zabić Odyna podczas Ragnarök, może zostać przykuty do czasu bitwy. Chociaż pokazało to odwagę, z której znany był Týr, to również go osłabiło. Týr stracił rękę, którą władał mieczem i, jak sugerują niektóre źródła, nie był już godny nadzorowania prawa i sprawiedliwości. ⚖️

Niektórzy historycy uważają, że Týr mógł być znacznie ważniejszym bogiem. Odyn ostatecznie zyskał na znaczeniu, ale Týr mógł być głównym bogiem wczesnego panteonu nordyckiego. ️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *