Salut wojskowy

Salut wojskowy jest jednym z wielu zwyczajów i tradycji związanych ze światem wojskowym i można go znaleźć w praktycznie każdej armii na świecie. Jego praktyka różni się w zależności od kraju i kultury. Ten gest, pełen szacunku i braterstwa, stał się zakorzeniony w życiu personelu wojskowego na przestrzeni wieków.

Jaki jest więc prawdziwy cel salutu wojskowego? Jakie są jego początki, a nawet historia, która za nim stoi? I dlaczego jest on praktykowany w różny sposób w różnych krajach? Interesujące pytania, które prawdopodobnie zadajesz sobie i którym przyjrzymy się poniżej.

Dziś salut wojskowy działa jako protokolarny gest w wielu oddziałach armii. Pozostaje jednak szeroko stosowany nawet poza wojskiem. Salut wojskowy można zobaczyć podczas uroczystych wydarzeń (parada 14 lipca) lub podczas pogrzebów, aby oddać hołd poległym żołnierzom. W większości krajów cywile również mają swoją własną formę salutu. Rzućmy okiem na salut wojskowy.

Koszulki wojskowe

Co to jest salut wojskowy?

Salut wojskowy to tradycyjny zwyczaj, w którym żołnierz okazuje szacunek wyższemu rangą oficerowi ruchem ręki. Symbolizuje on szacunek i braterstwo między członkami tego zawodu. Salut wojskowy jest z pewnością najbardziej widocznym i znanym gestem protokołu wojskowego w oczach opinii publicznej. W przeszłości usprawiedliwiał on fakt, że byliśmy nieuzbrojeni.

Salut wojskowy emanuje uczuciem szacunku i uprzejmości. To nie tylko zwykła wymiana dobrych manier, to uprzywilejowany znak, który podkreśla dyscyplinę, zaufanie i ducha koleżeństwa między personelem wojskowym. Nie możemy zapominać, że jest on nie tylko określony w regulaminie, ale także wyraża uznanie dla zaangażowania, umiejętności i profesjonalizmu każdej osoby.

Czasami źle rozumiany poza armią, salut wojskowy nie jest w żaden sposób gestem służalczości. Oficer przełożony oddaje salut w taki sam sposób, w jaki został mu przedstawiony. W korpusie wojskowym salutowanie jako pierwszy jest po prostu kwestią grzeczności.

Definicja salutu wojskowego

Amerykański generał Martin Dempsey i francuski generał Pierre de Villiers wykonujący salut wojskowy, 23 kwietnia 2014

Jakie jest pochodzenie salutu wojskowego?

pochodzenie salutu wojskowego jest niepewne. Niemniej jednak uważa się, że na długo przed tym, jak został przyjęty przez żołnierzy, był używany przez ludność cywilną. Kiedy na drodze krzyżowały się ścieżki, podróżująca społeczność wyrażała swoje pokojowe intencje poprzez ten braterski gest. ️

Po pierwsze, dwaj podróżni zatrzymywali się w pewnej odległości od siebie, a następnie podnosili prawe ręce do poziomu twarzy, z wyraźnie widocznymi dłońmi i rozłożonymi palcami, udowadniając, że nie mają przy sobie broni. Celem było zademonstrowanie przyjaznej woli poprzez wymianę gestów oznaczających „Jestem nieuzbrojony„.

Inna hipoteza, bardziej związana z wojskiem, głosi, że salut wojskowy powstał w Antyku. W tym przypadku to wojownicy używali salutu jako znaku pokoju, gdy nie byli skłonni do walki. Jak wspomniano powyżej, pusta, nieuzbrojona uniesiona ręka była synonimem życzliwości. Ten sposób pozdrowienia i jego pokojowe konotacje pozostały niezmienione przez czas. ☮️

Pochodzenie salutu wojskowego

Historia salutu wojskowego

Niektórzy historycy uważają, że historia salutu wojskowego zaczyna się w czasach Starożytnego Rzymu, kiedy zabójstwa były powszechne. Za każdym razem, gdy obywatel chciał uzyskać wywiad z wyższym urzędnikiem, podchodził z uniesioną prawą ręką, aby udowodnić, że nie trzyma broni. ⚔️

Inni potwierdzają, że zaczyna się w średniowieczu. W odniesieniu do momentu, w którym rycerze podnosili przyłbicę hełmu, odsłaniając twarz i demonstrując dobrowolną bezbronność wobec osoby, której się salutuje. W tym okresie salut wojskowy był postrzegany bardziej jako gest uprzejmości, którego wymiana pozwalała na spotkanie oczu przed konnym pojedynkiem.

Medieval Military Salute

Dwóch rycerzy salutuje sobie nawzajem podczas rekonstrukcji średniowiecznego turnieju jousting

W XVII wieku znaczenie salutu wojskowego uległo zmianie, tym razem uosabiając wierność. Odtąd, gdy dwaj walczący krzyżowali ścieżki, podnosili prawą rękę w kierunku nieba, rozkładając trzy palce, przywołując w ten sposób trzy wcielenia Świętej Trójcy (Ojca, Syna i Ducha Świętego). ️

Dziś salut wojskowy kończy się na nakryciu głowy (beret, hełm, czapka) i nie salutujemy już człowiekowi, ale stopniowi. Pozostajemy lojalni wobec flagi narodu, pod którą przysięgaliśmy służyć. W armiach reszty zachodniego świata salut wojskowy jest aktem narzuconym przez przepisy. Po pierwsze, jest to oznaka wzajemnego szacunku; po drugie, symbolizuje braterstwo, uprzejmość i lojalność.

Salut wojskowy w różnych krajach

Salut wojskowy różni się w zależności od kraju, a czasami w różnych oddziałach sił zbrojnych tego samego kraju. Ogólnie rzecz biorąc, żołnierz podnosi rękę do boku ciała i zbliża dłoń do skroni, dłonią skierowaną do wewnątrz lub na zewnątrz.

Postawa oczywiście odgrywa ważną rolę, a pewne drobne szczegóły wspólne dla tradycji i zasad każdej armii muszą być przestrzegane. Takich jak wyprostowana postawa, ułożenie podbródka, utrwalenie spojrzenia czy zachowanie postawy w obecności przełożonego.

Francuski salut wojskowy

Francuski salut wojskowy wykonuje się z ramieniem ułożonym poziomo na ramionach, jedną ręką płasko, dłonią skierowaną do przodu i opuszkami palców umieszczonymi w pobliżu kącika oczu. Ruch wykonuje się płynnie i żywo, patrząc rozmówcy w oczy. W obecności broni lub w przypadku braku nakrycia głowy (czapki lub innego nakrycia głowy), francuski salut wojskowy jest wykonywany inaczej. Francuski żołnierz użyje „coup de bouc„, zasalutuje gwałtownie unosząc podbródek w kierunku osoby i uderzając dłonią w udo.

Kiedy należy wykonać salut wojskowy? W momencie, gdy żołnierz spotyka jednego ze swoich przełożonych. Przybywając od frontu, rozpoczyna salut wojskowy sześć kroków od tego ostatniego i utrzymuje go, dopóki go nie minie. Z drugiej strony, jeśli żołnierz przybywa z tyłu przełożonego, salutuje, gdy do niego dotrze i utrzymuje swoją postawę, dopóki nie znajdzie się dwa kroki za nim. Na postoju pięty powinny być złączone.

French Military Salute

Francuski salut wojskowy wykonywany przez żołnierzy podczas parady 14 lipca

Amerykański salut wojskowy

Amerykański salut wojskowy wykonuje się następująco: ręka powinna być uniesiona z przekonaniem, z palcami i kciukiem złączonymi i wyciągniętymi, dłoń skierowana w dół, a czubek palca wskazującego umieszczony na krawędzi przyłbicy, nieco na prawo od oka. Zewnętrzna krawędź dłoni jest trzymana pod lekkim kątem w dół, tak że ani grzbiet, ani dłoń nie są wyraźnie widoczne z przodu. W prawidłowym pozdrowieniu łokieć jest lekko wysunięty do przodu, a ramię ustawione poziomo. Salutowanie kończy się gwałtownym cofnięciem prawej ręki w bok, przy czym należy zachować pozycję na baczność. Personel wojskowy w mundurach jest zobowiązany do salutowania, gdy napotyka osoby uprawnione do salutowania, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to niewłaściwe lub niepraktyczne (samoloty, autobusy, teatry lub podczas prowadzenia pojazdu).

Uważa się, że amerykański salut wojskowy wywodzi się z Armii Brytyjskiej lub jest pod jej wpływem, chociaż pozycja dłoni jest inna. Wynika to z faktu, że podoficerowie marynarki wojennej mieli brudną pocztę z powodu smoły używanej do uszczelniania statków. Z powodu tych trudnych do usunięcia czarnych śladów, salutowali, chowając dłonie tak bardzo, jak to możliwe (dłoń skierowana w stronę ziemi).

American Military Salute

Amerykański salut wojskowy wykonywany przez podpułkownika i majora US Army podczas odgrywania hymnu narodowego

.US Army i Air Force salutują z lub bez nakrycia głowy, ale salutowanie w pomieszczeniach jest zabronione, z wyjątkiem formalnego przedstawiania się przełożonemu lub podczas ceremonii. US Navy, US Marine Corps i US Coast Guard nie salutują, gdy głowa jest odkryta lub poza mundurem.

Brytyjski salut wojskowy

Brytyjski salut wojskowy różni się w zależności od gałęzi brytyjskich sił zbrojnych. Od 1917 roku, Brytyjska Armia (Armia) salutuje z dłonią prawej ręki skierowaną do przodu, palcami prawie dotykając czapki lub beretu. Wcześniej osoby niebędące oficerami salutowały dłonią najbardziej oddaloną od salutowanej osoby. Oficerowie zawsze salutowali prawą ręką (ponieważ lewa, teoretycznie, powinna zawsze trzymać pochwę miecza). ️

W Anglii salutuje się Królowej, aby uhonorować jej wysoki urząd. Można go wykonać tylko wtedy, gdy żołnierz ma na sobie swoje pułkowe nakrycie głowy, na przykład beret, caubeen, Tam o’ Shanter, Glengarry, czapkę polową lub czapkę z daszkiem.

British Military Salute

Brytyjski salut wojskowy wykonywany przez żołnierzy i samą królową Elżbietę 2

Nie dotyczy członków „The Blues and Royals„.The Blues and Royals” (pułku kawalerii armii brytyjskiej), którzy po bitwie pod Warburgiem mogli salutować bez nakrycia głowy. Jeśli żołnierz lub oficer nie nosi nakrycia głowy, powinien stanąć na baczność zamiast oddawać lub odwzajemniać salut. Podwładny salutuje pierwszy i utrzymuje salut, dopóki przełożony nie odpowie w ten sam sposób.

W Królewskich Siłach Powietrznych zwyczaj salutowania oficerom zleconym przez Królową jest równoznaczny z osobistym salutowaniem Jej Królewskiej Mości. Dlatego też, gdy młodszy lotnik salutuje oficerowi, pośrednio salutuje Jej Królewskiej Mości. Salut oddany przez oficera jest w imieniu Królowej.

Salut RAF jest podobny do salutu Armii Brytyjskiej, ręka jest zbliżana do głowy ruchem okrężnym z dala od ciała, zatrzymuje się blisko prawego oka. Łokieć i nadgarstek są utrzymywane w jednej linii z ramieniem. Ręka jest następnie przenoszona prosto w górę nogi do pozycji uwagi, ruch ten jest zakończony rytmem „UP TWO-THREE DOWN”.

British Military Salute

Od lewej do prawej, żołnierz Royal Air Force, żołnierz Army i marynarz Royal Navy salutujący

Salut wojskowy Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej) różni się tym, że dłoń jest zwrócona w kierunku ramienia. Pochodzi to z czasów żaglowców, kiedy smoła i pak były używane do uszczelniania drewna statku przed wodą morską. Aby chronić swoje dłonie, oficerowie nosili białe rękawiczki, a prezentowanie brudnej dłoni podczas salutowania było uważane za niegodne, więc dłoń była obrócona o 90 stopni.

Mówi się, że Królowa Wiktoria, która została zasalutowana przez kogoś z brudną dłonią, zadekretowała, że w przyszłości marynarze będą salutować z dłonią skierowaną w dół. Jeśli chodzi o Royal Marines (Królewską Piechotę Morską), podobnie jak armia brytyjska, salutują z dłonią prawej ręki skierowaną do przodu.

Niemiecki salut wojskowy

W Bundeswehrze, niemiecki salut wojskowy jest wykonywany jedną ręką płasko, kciuk spoczywa na palcu wskazującym. Ręka jest lekko pochylona do przodu, tak że kciuk nie jest widoczny. Ramię jest ustawione poziomo, a palce skierowane są w stronę skroni, ale nie dotykają głowy ani nakrycia głowy. Każdy żołnierz salutujący innemu żołnierzowi w mundurze ma prawo do odwzajemnienia salutu.

Żołnierze poniżej stopnia Feldwebel (chorąży) nie mogą mówić podczas salutowania. Od czasu utworzenia Bundeswehry żołnierze są zobowiązani do salutowania z nakryciem głowy lub bez niego. Pierwotnie, w Reichswehrze (armii Republiki Weimarskiej), nie wolno było wykonywać salutu wojskowego, gdy żołnierz nie nosił jednolitego nakrycia głowy.

W Wehrmachcie (armii III Rzeszy) tradycyjny niemiecki salut wojskowy był wymagany, gdy żołnierz nosił nakrycie głowy, ale faszystowski salut był wykonywany, gdy go nie nosił. Wehrmacht ostatecznie przyjął ten salut całkowicie po spisku z 20 lipca. Wschodnioniemiecka Narodowa Armia Ludowa postępowała zgodnie z protokołem Reichswehry.

German Military Salute

Niemiecki salut wojskowy w wykonaniu dwóch germańskich żołnierzy

Rosyjski salut wojskowy

Rosyjski salut wojskowy wykonywany jest prawą ręką, dłonią w dół. Dłoń jest podnoszona do poziomu prawej skroni, bez dotykania jej, z upiętą (zakrytą) głową. W przypadkach, gdy głowa jest odkryta (podczas ćwiczeń polowych, treningów lub innych sytuacji), salut wojskowy wykonuje się stojąc na baczność.

Ważną rzeczą w salucie wojskowym nie jest salutowanie osobie (czy to oficerowi, sierżantowi czy szeregowemu), ale raczej mundurowi wojskowemu. Jest to znak uznania i przynależności do tej samej korporacji, symbol wzajemnego szacunku między personelem wojskowym.

Dlatego rosyjski salut wojskowy jest wykonywany tylko przez osoby w mundurze wojskowym i wobec innych osób w mundurze wojskowym. Obecnie dwie osoby są obowiązkowo salutowane przez rosyjski personel wojskowy, nawet jeśli nie mają na sobie munduru wojskowego. Są to prezydent Federacji Rosyjskiej i premier Rosji.

Russian military salute

Wozdouchno-dessantnye voïska, oddział powietrznodesantowy armii rosyjskiej

Jednakże, gdy prezydent Władimir Putin, ubrany w cywilny strój, zasalutował do rosyjskich żołnierzy./b>, ubrany po cywilnemu, salutuje, nie odwzajemnia salutu, ponieważ nie jest w mundurze i nie nosi wojskowego nakrycia głowy (w przeciwieństwie do np. amerykańskiego prezydenta).

Turecki salut wojskowy

Turecki salut wojskowy jest wykonywany z nakryciem głowy i bez broni. Cztery palce są wyciągnięte, a kciuk wskazuje na drugi staw palca wskazującego, a ręka jest lekko zgięta. Z dłonią skierowaną ku ziemi, salut zatrzymuje się na zewnętrznej krawędzi prawej brwi. Ramię powinno być równoległe do ziemi od łokcia.

Jeśli głowa nie jest zakryta lub jeśli żołnierz nosi karabin na ramieniu, salut wykonuje się z głową lekko pochyloną do przodu, zachowując wyprostowaną postawę. Turecki salut wojskowy, niezależnie od tego, czy jest wykonywany ręką, czy głową, musi być wykonywany najpierw przez żołnierzy niższych rangą dla żołnierzy wyższych rangą. Oczekuje się, że przełożony odwzajemni salut, z wyjątkiem następujących warunków:

  • Podczas prowadzenia pojazdów
  • W przypadku otrzymania rozkazu bojowego
  • W przypadku transportu ostrej amunicji
  • Jeżeli jeńcy wojenni są eskortowani przez personel wojskowy
  • .Jeśli żołnierz jest wartownikiem, na patrolu, na obserwacji lub broni określonego punktu
  • Trumna żołnierza zabitego na służbie (niezależnie od jego rangi) musi zostać zasalutowana przez wszystkich żołnierzy
Turkish military salute

Żołnierze wykonujący turecki salut wojskowy

Belgijski salut wojskowy

Podobnie jak w wielu innych krajach, belgijski salut wojskowy wykonuje się poprzez podniesienie ręki do głowy z dłonią skierowaną w dół. Dłoń pozostaje w jednej linii z przedramieniem, palce są złączone, a ramię jest poziome.

Belgijski salut wojskowy

Belgijski salut wojskowy oddany przez księżniczkę Belgii Elżbietę, najstarszą córkę króla Filipa i królowej Matyldy

Szwajcarski salut wojskowy

.

Szwajcarski salut wojskowy jest wykonywany podobnie jak w brytyjskiej marynarce wojennej, z dłonią skierowaną w stronę ramienia i opuszkami palców skierowanymi w stronę skroni. Szwajcarscy żołnierze są zobowiązani do salutowania wszystkim wyższym rangą wojskowym. Żołnierz musi podać stopień, rangę i nazwisko przełożonego. Kiedy jednostka wojskowa spotyka przełożonego, musi podać nazwę swojej jednostki.

Szwajcarski salut wojskowy

Żołnierz wykonujący szwajcarski salut wojskowy zwrócony w stronę swojej flagi

Na baczność! Spocznij, żołnierzu!

Wyrosły ze zwyczajów, tradycji, a nawet przesądów z odległej przeszłości, salut wojskowy ewoluował od czasów starożytnych, aby stać się ważną częścią współczesnej etyki wojskowej. Nie zapominając o jego znaczeniu, które jest pełne szlachetnych wartości wobec kraju i jego żołnierzy.

Jeśli masz duszę prawdziwego żołnierza i chcesz dowiedzieć się więcej o świecie wojska, nasz kompletny przewodnik po kamuflaż militarny to świetny sposób na rozpoczęcie odkrywania motywów wojskowych różnych krajów.

Kończąc ten artykuł, wiesz już nieco więcej na temat salutu wojskowego, jego celu i historii. Jeśli chciałbyś zobaczyć inne saluty wojskowe z różnych krajów dodane do listy, możesz zostawić komentarz poniżej.

Wojskowe bransoletki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *