10 najszybszych myśliwców na świecie

Samoloty myśliwskie ustanawiają swoją przewagę na niebie nie tylko dzięki sile ognia, ale także dzięki szybkości i zwrotności. Szybkość i zwinność są decydującymi kryteriami w każdej formie dominacji powietrznej. ✈️

Samolot pozostaje najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu na naszej planecie. Jest wykorzystywany do pokonywania dużych odległości, przewożąc ludzi na inne kontynenty, do innych krajów, a wszystko to w ciągu kilku godzin.

Były czasy, kiedy takie podróże odbywały się w ciągu kilku dni lub nawet tygodni za pomocą statków lub pojazdów lądowych. Dziś, dzięki postępowi technologicznemu, myśliwce potrzebują zaledwie kilku minut, aby dotrzeć do celu.

W związku z tym nasuwa się pytanie który myśliwiec jest najszybszy na świecie? W tym artykule omówimy dziesięć najszybszych myśliwców na świecie (wciąż w służbie). Samoloty te osiągają fenomenalne prędkości, z którymi nie może się równać żaden inny pojazd.

Ponieważ gęstość i temperatura powietrza różnią się w zależności od wysokości, na której latają myśliwce, naszą jednostką miary będzie Mach (prędkość dźwięku).

Okulary lotnika

10. Sukhoi Su-57 Felon

Sukhoi Su-57 Felon (wcześniej znany jako T-50) to rosyjski wielozadaniowy myśliwiec stealth piątej generacji, zaprojektowany w ramach programu PAK-FA. Sukhoi Su-57 ma ostatecznie zastąpić MiG-29 i Su-27.

O ile MiG-29 i Su-27 oferują wyższe prędkości maksymalne, Su-57 jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Ten ostatni jest porównywalny z F-22 Raptor i Eurofighter Typhoon. Prędkość pozostaje priorytetem dla myśliwców, choć wymagania zmieniają się z prędkości i wysokości na zwinność i postęp techniczny.

  • Kraj: Rosja
  • Prędkość: Mach 2
Sukhoi Su-57 Felon

Sukhoi Su-57 Felon, Image by Maxim Maksimov, Public Domain, via Wikimedia Commons

9. Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon to dwusilnikowy, wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji ze skrzydłem typu delta. Jego osiągi pozwalają mu konkurować z bardziej zaawansowanymi samolotami w wielu dziedzinach. Został opracowany przez Niemcy, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Włochy. Zdolny do łatwego atakowania celów powietrznych i naziemnych, Eurofighter Typhoon posiada wszechstronny arsenał broni. Został zaprojektowany głównie w odpowiedzi na radzieckie myśliwce MiG-29 i Su-27 w ostatnich latach zimnej wojny.

  • Kraj: Wielonarodowy (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Hiszpania)
  • Prędkość: Mach 2
Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon, Photo by JoostvanD on DeviantArt

Francja opuściła konsorcjum, aby samodzielnie produkować Rafale firmy Dassault. Eurofighter Typhoon wszedł do produkcji w połowie lat 90. i jest budowany do dziś. Może nie jest najszybszy, ale jest niezwykle zwrotny i służy jako samolot obrony powietrznej dla większości krajów, które go przyjęły.

8. Lockheed Martin F-22 Raptor

Bardzo zaawansowany myśliwiec, Lockheed Martin F-22 Raptor jest taktycznym myśliwcem stealth na każdą pogodę. Wprowadzony w 1996 r., ale zakończony w 2011 r. po wyprodukowaniu zaledwie 195 samolotów, F-22 jest dość rzadkim samolotem. ✈️

Charakterystyczną cechą F-22 Raptor jest to, że jest to pierwszy operacyjny samolot łączący stealth, super przelot, super manewrowość i fuzję czujników w jednej platformie uzbrojenia. F-22 został objęty zakazem eksportu ze względu na zastosowaną technologię stealth i inne tajne funkcje. Ze względu na wysoki koszt i brak konkurentów, zwrócono uwagę na bardziej wszechstronny F-35 Lightning II.

  • Kraj: Stany Zjednoczone
  • Prędkość: Mach 2
Lockheed Martin F-22 Raptor

Lockheed Martin F-22 Raptor, Image by GeneralTate on DeviantArt

7. Dassault Mirage 2000

Dassault Mirage 2000 to jednosilnikowy, wielozadaniowy francuski myśliwiec czwartej generacji produkowany przez Dassault Aviation. Został zaprojektowany pod koniec lat 70. jako lekki myśliwiec oparty na Mirage III dla Francuskich Sił Powietrznych i Kosmicznych. Mirage 2000 stał się wszechstronnym myśliwcem z kilkoma modelami opracowanymi i sprzedanymi do wielu krajów. Wariacje obejmują Mirage 2000N i 2000D, ulepszony Mirage 2000-5 i kilka typów eksportowych. Zbudowano ponad 600 samolotów, które w 2009 roku służyły w dziewięciu krajach.

  • Kraj: Francja
  • Prędkość: Mach 2.2
Dassault Mirage 2000-5

Dassault Mirage 2000-5, Photo by oscerF on DeviantArt

W 1992 roku, w odpowiedzi na zakup przez Chiny Su-27, Tajwan rozpoczął rozmowy z USA i Francją na temat ewentualnego zakupu nowych myśliwców. Podczas gdy Stany Zjednoczone sprzeciwiały się zakupowi Mirage 2000 przez Tajwan i lobbowały za zakupem F-16, w listopadzie 1992 roku tajwańskie siły powietrzne stały się pierwszym klientem dla Mirage 2000-5.

6. Chengdu J-10

Wprowadzony na rynek w 2006 roku, Chengdu J-10 to opracowany w Chinach myśliwiec wielozadaniowy, znany czasem jako „Vigorous Dragon” lub „Firebird”. Jako bezpośredni konkurent MiG-29 i Su-27, a także F-15 i F-16, J-10 został pierwotnie zaprojektowany jako wyspecjalizowany myśliwiec, ale później stał się myśliwcem wielozadaniowym zdolnym do walki powietrznej i ataku naziemnego. ✈️

Ponieważ rozwój Chengdu J-10 jest bardzo niedawny, istnieje tylko kilka jego wariantów, ale przy prędkościach do Mach 2.2, pozostaje on ultra-wysokowydajnym nowoczesnym myśliwcem. Jest zdolny do działania w każdych warunkach pogodowych i ma średniej wagi pojedynczy silnik. Chengdu J-10 jest przeznaczony przede wszystkim do walki powietrze-powietrze, ale może również wykonywać misje uderzeniowe.

  • Kraj: Chiny
  • Prędkość: Mach 2.2
Chengdu J-10

Chengdu J-10, Photo by AircraftFan32849 on DeviantArt

5. Mikoyan-Gourevitch MiG-29 Fulcrum

Mikoyan-Gourevitch MiG-29 Fulcrum to radziecki dwusilnikowy samolot myśliwski. Opracowany przez biuro projektowe Mikoyan jako myśliwiec przewagi powietrznej w latach 70-tych, MiG-29 został opracowany w celu zwalczania nowych amerykańskich myśliwców, takich jak McDonnell Douglas F-15 Eagle i General Dynamics F-16 Fighting Falcon. MiG-29 wszedł do służby w radzieckich siłach powietrznych w 1983 roku. Stanowiący dobre uzupełnienie Su-27, Mikoyan MiG-29 jest mniejszy i lżejszy niż Flanker. Jest bardziej porównywalny z F-16 Fighting Falcon. Liczne ulepszenia zostały wprowadzone do MiG-29 podczas jego istnienia od lat 80-tych, utrzymując go tak konkurencyjnym, jak to tylko możliwe i plasując go wśród myśliwców wielozadaniowych czwartej generacji.

  • Kraj: Rosja (ZSRR)
  • Prędkość: Mach 2.3
Mikoyan-Gourevitch MiG-29 Fulcrum

Mikoyan-Gourevitch MiG-29 Fulcrum, Image by rOEN911 on DeviantArt

4. Sukhoi Su-27 Flanker

Rozwijany przez Związek Radziecki w latach 70-tych i 80-tych, Sukhoi Su-27 Flanker jest dwusilnikowym, jednomiejscowym myśliwcem. Jest on głównie wykorzystywany do zapewnienia kontroli przestrzeni powietrznej, szczególnie w misjach wojny powietrznej.

Porównywany do F-15 Eagle i Grumman F-14 Tomcat, Su-27 jest myśliwcem czwartej generacji zdolnym do osiągania prędkości do 2,35 Macha na projektowej wysokości operacyjnej, o zasięgu 3530 km. W okresie jego produkcji, od 1983 roku do dziś, w ZSRR wyprodukowano 680 egzemplarzy.

  • Kraj: Rosja (ZSRR)
  • Prędkość: Mach 2.35
Sukhoi Su-27 Flanker

Sukhoi Su-27 Flanker, Photo by PlaneSpotterJanB on DeviantArt

3. McDonnell Douglas F-15 Eagle

McDonnell Douglas F-15 Eagle to amerykański dwusilnikowy myśliwiec taktyczny zaprojektowany przez firmę McDonnell Douglas (obecnie Boeing) w celu zdobycia i utrzymania przewagi w powietrzu. Po zapoznaniu się z propozycjami, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wybrały projekt McDonnell Douglas w 1967 roku, aby spełnić wymagania wojny powietrznej. ⚔️

Samolot F-15 Eagle odbył swój dziewiczy lot w lipcu 1972 roku i wszedł do służby w 1976 roku. Jest to jeden z najbardziej udanych współczesnych myśliwców, który odniósł ponad 100 zwycięstw i nie poniósł żadnych strat w walkach powietrznych. Eksportowany do Izraela, Japonii i Arabii Saudyjskiej, F-15 został pierwotnie zaprojektowany jako czysty samolot przewagi powietrznej. Jego projekt obejmował drugorzędną zdolność ataku naziemnego, która w dużej mierze nie była wykorzystywana.

  • Kraj: Stany Zjednoczone
  • Prędkość: Mach 2.5
McDonnell Douglas F-15 Eagle

McDonnell Douglas F-15 Eagle, Photo by oscerF on DeviantArt

Konstrukcja samolotu okazała się na tyle elastyczna, że później opracowano jego pochodną, zdolną do ataku w każdych warunkach pogodowych, F-15E Strike Eagle, która weszła do służby w 1989 roku. Oczekuje się, że McDonnell Douglas F-15 Eagle pozostanie w służbie Sił Powietrznych USA do 2025 roku. Nowsze modele są nadal produkowane dla klientów zagranicznych. Produkcja F-15 zakończyła się w 2019 roku, 47 lat po jego pierwszym locie.

2. Mikoyan-Gourevitch MiG-31 Foxhound

Mikoyan-Gourevitch MiG-31 Foxhound to naddźwiękowy samolot przechwytujący opracowany przez radzieckie siły powietrzne. Został zaprojektowany przez biuro projektowe Mikoyan w celu zastąpienia MiG-25 „Foxbat”. MiG-31 bazuje na MiG-25, z którym dzieli elementy konstrukcyjne, i dumnie dołącza do naszej listy 10 najszybszych myśliwców świata. ✈️

Osiągając prędkość maksymalną 2,83 Macha, MiG-31 jest jednym z najszybszych myśliwców na świecie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r. jest on nadal eksploatowany przez rosyjskie i kazachskie siły powietrzne. Rosyjskie Ministerstwo Obrony planuje utrzymać MiG-31 w służbie do 2030 roku lub dłużej, co zostało potwierdzone w 2020 roku wraz z ogłoszeniem wydłużenia okresu eksploatacji z 2500 do 3500 godzin na istniejących samolotach.

  • Kraj: Rosja (ZSRR)
  • Prędkość: Mach 2.83
Mikoyan-Gourevitch MiG-31

Mikoyan-Gourevitch MiG-31 (Foxhound), Photo by BillyM12345 on DeviantArt

1. Mikoyan-Gourevich MiG-25 Foxbat

Mikoyan-Gourevich MiG-25 Foxbat to naddźwiękowy samolot przechwytujący i rozpoznawczy, który był jednym z najszybszych samolotów wojskowych, jakie weszły do służby. Został zaprojektowany przez radzieckie biuro projektowe Mikojan-Gurewicz i jest jednym z niewielu samolotów bojowych zbudowanych głównie ze stali nierdzewnej. Był to ostatni samolot zaprojektowany przez Michaiła Gurewicza przed jego przejściem na emeryturę.

Pierwszy prototyp został oblatany w 1964 roku, a samolot wszedł do służby w 1970 roku. MiG-25 osiąga maksymalną prędkość operacyjną 2,83 Macha. Chociaż ma wystarczający ciąg, aby osiągnąć Mach 3.2+, jego prędkość została ograniczona, aby zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu silników.

  • Kraj: Rosja (ZSRR)
  • Prędkość: Mach 3.2
Mikoyan-Gourevitch MiG-25 Foxbat

Mikoyan-Gourevitch MiG-25 Foxbat, Photo by FPSRussia123 on DeviantArt

Produkcja serii Mikoyan MiG-25 Foxbat zakończyła się w 1984 roku po ukończeniu 1186 samolotów. Symbol zimnej wojny, MiG-25 latał z radzieckimi sojusznikami i byłymi republikami radzieckimi, pozostając w ograniczonej służbie u kilku klientów eksportowych. Jest to najwyższy i najszybciej latający samolot wojskowy w służbie operacyjnej.

Uwagi specjalne: Najszybsze samoloty na świecie

Prawdą jest, że istnieją samoloty latające nawet szybciej niż samoloty myśliwskie. Są one zazwyczaj zaprojektowane do konkretnych celów, takich jak badania lub rozpoznanie. Używane również do celów wojskowych lub eksperymentalnych, w szczególności przez NASA i armię, samoloty te były w stanie osiągnąć prędkości przekraczające wszelkie ludzkie nadzieje.

Poniżej znajdują się najszybsze samoloty świata, które od momentu powstania przesuwały technologiczną kopertę. Choć obecnie są już na emeryturze, prędkości osiągane przez te latające maszyny odcisnęły swoje piętno na historii lotnictwa. Zapnij pasy, ponieważ będziemy podróżować z bardzo dużymi prędkościami i na bardzo dużych wysokościach.

Lockheed YF-12

Lockheed YF-12 to amerykański prototyp samolotu przechwytującego opracowany i wyprodukowany przez amerykańską firmę lotniczą Lockheed Corporation, którego prędkość maksymalna wynosiła 3,35 Macha. Został opracowany pod koniec lat 50. i na początku lat 60. jako potencjalny zamiennik samolotu przechwytującego F-106 Delta Dart dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Samolot YF-12 wykazuje podobieństwo do SR-71 Blackbird i jest wyposażony w trzy pociski powietrze-powietrze. Przyczyną tego podobieństwa jest fakt, że SR-71 bazował na YF-12. Zbudowano tylko trzy YF-12 (YF-12A, F-12B i YF-12C), ale myśliwiec i tak zapisał się na kartach historii dzięki rekordom „największej prędkości”, „największej wysokości” i „największego przechwytywania”.

  • Kraj: Stany Zjednoczone
  • Prędkość: Mach 3.2
Lockheed YF-12

Lockheed YF-12, U.S. Air Force. Air Force, Public Domain, via Wikimedia Commons

Lockheed SR-71 Blackbird

Po wprowadzeniu na rynek w 1966 roku, Lockheed SR-71 Blackbird był używany zarówno przez USAF (Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych), jak i NASA. Zbudowano trzydzieści dwa Blackbirdy, wszystkie używane do zwiadu i badań eksperymentalnych. ✈️

Wyposażony w technologię stealth, mimo że wbrew wszelkim przeciwnościom był czasami zauważany przez siły wroga, mógł wyprzedzić myśliwce lub wystrzelone w niego pociski ziemia-powietrze, dzięki swojej fantastycznej prędkości. SR-71 Blackbird był tak szybki, że nawet powietrze przed nim nie miało czasu uciec, tworząc ogromne ciśnienie i zwiększając ciepło.

  • Kraj: Stany Zjednoczone
  • Prędkość: Mach 3.32
Lockheed SR-71 Blackbird

Lockheed SR-71 Blackbird, Photo by rOEN911 on DeviantArt

Temperatura samolotu, która mogła sięgać kilkuset stopni, rozszerzała metal, stąd konieczność budowania go w dwóch blokach. W rezultacie SR-71 wyciekał olej podczas postoju. SR-71 Blackbird został opracowany jako strategiczny samolot zwiadowczy dalekiego zasięgu, zdolny do lotu z prędkością przekraczającą Mach 3.2 i na wysokości 26 000 metrów. ☁️

Północnoamerykański X-15

Północnoamerykański X-15 jest najszybszym samolotem na świecie z maksymalną prędkością 7 273 km/h (Mach 6,70) osiągniętą 3 października 1967 r. przez amerykańskiego pilota Pete’a Knighta. X-15 miał silnik o mocy 600 000 koni mechanicznych i mógł poruszać się dwa razy szybciej niż pędzący pocisk. Po 199 lotach, 24 października 1968 roku, program NASA X-15 dobiegł końca. Uzyskane dzięki niemu informacje w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju promów kosmicznych i szybkich samolotów. X-15-1 jest wystawiony w głównej galerii Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Szczątki X-15-3 zostały pochowane w nieujawnionym miejscu w Edwards Air Force Base Reservation.

  • Kraj: Stany Zjednoczone
  • Prędkość: Mach 6.7
North American X-15

North American X-15, Photo by TMC-Deluxe on DeviantArt

Poczuj klasę pilota myśliwca odrzutowego

Najszybsze myśliwce świata sprawiają, że śnimy o ich oszałamiającej prędkości i najnowocześniejszej technologii. Te prawdziwe klejnoty lotnictwa uosabiają moc, innowacyjność i przewagę powietrzną.

Niezależnie od tego, czy są używane do obrony narodów, czy do przekraczania granic prędkości, te myśliwce są symbolem doskonałości lotniczej. Gotowe do rozcinania nieba z zawrotną prędkością, stoją na czele nowoczesnych sił powietrznych i nadal przesuwają granice lotnictwa wojskowego.

Jeśli chcesz poczuć choćby ułamek tego poczucia wolności i mocy, dlaczego nie zafundować sobie kultowej kurtki lotnika? Jej ponadczasowy styl i nienaganna jakość sprawią, że poczujesz się jak prawdziwy elitarny pilot, gotowy na podbój przestworzy! ️

Aviator Jackets

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *