Mitologia grecka to zbiór opowieści o bogach, boginiach, bohaterach, stworzeniach i rytuałach starożytnej Grecji. Wśród najpopularniejszych męskich bóstw znajdują się Zeus, Posejdon i Apollo. Wśród greckich bogiń słynne są Afrodyta, Hera i Atena.
W tym artykule przyjrzymy się Aresowi, greckiemu bogowi wojny. Postać, której obawia się wiele istot ze względu na jego szalone, żądne walki zachowanie. Dlaczego Ares jest tak niepopularny wśród bogów i Greków? Jaka jest jego rola w mitologii greckiej? Co symbolizuje Ares? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy w tym artykule.
W mitologii greckiej Ares jest bogiem wojny, pragnienia walki i męskości. Syn Zeusa i Hery, jest jednym z dwunastu bóstw olimpijskich. Ares uosabia najbardziej barbarzyńskie aspekty wojny, takie jak brutalność i rzeź, a także emocje, które prowadzą do przemocy, wściekłości i nienawiści. Panuje nad polami bitew i armiami.
Ares odgrywa stosunkowo ograniczoną rolę w mitologii greckiej przedstawionej w literaturze, pomimo aluzji do jego licznych romansów i obfitego potomstwa. Ares jest nieskromnym wojownikiem, co prawda niedocenianym, ale absolutnie wartym zainteresowania.
Etymologia imienia Ares
etymologia imienia Ares wywodzi się bezpośrednio od greckiego słowa „arē” („ἀρή” w starożytnej grece), oznaczającego „plagę„, „ruinę„, „przekleństwo” lub „imprécation„. Słowo to wywodzi się z proto-indoeuropejskiego *M̥rēs, prawdopodobnego rdzenia rzymskiej i łacińskiej nazwy „Mars„, oznaczającej „bitwę” lub „wojnę„. ⚔️
Najstarszą poświadczoną formą nazwy jest mykeński grecki, a-re, zapisany liniowym pismem sylabicznym B. Epitet przymiotnikowy Areios był często dodawany do imion bogów i bogiń, gdy byli oni zaangażowani w wojnę: „Zeus Areios„, „Athena Areia„, a nawet „Aphrodite Areia„.
Artwork by Smoky Gray on ArtStation
Od tego słowa pochodzi również sanskryckie słowo irasyaoznaczającego „złą wolę” i przetrwało do dziś w angielskich słowach takich jak „ire” i „irate„. W Iliadzie Homera słowo ares jest używane jako rzeczownik pospolity będący synonimem słowa „bitwa„.
Kim jest bóg Ares?
Ares jest synem Zeusa i Hery, króla i królowej bogów olimpijskich. Ares jest greckim bogiem wojny, jednym z dwunastu bóstw olimpijskich. Jego siostrami były Hebe, nosicielka pucharów bogów i bogiń, oraz Ilithyia, bogini macierzyństwa, porodu i położnych.
- Nazwisko: Ares (starożytna greka Ἄρης / Árēs)
- Ojciec: Zeus
- Matka: Hera
- Kochanka: Afrodyta (Ares miał też niezliczone kochanki)
- Dzieci: Deimos, Fobos, Harmonia i wiele innego potomstwa
- Bracia i siostry: Ilithyia, Hebe, Atena, Apollo, Artemida, Hermes, Dionizos, Hefajstos i wielu innych.
- Główna funkcja: Bóg wojny
- Miejsce zamieszkania: Olimp, Tracja, Macedonia, Teby, Sparta, Magne
- Symbole: Miecz, Włócznia, Tarcza, Hełm, Rydwan
- Zwierzę duchowe: Pies, Dzik, Sęp, Wąż
- Epitety: Niszczyciel miast, nienasycony wojny, napastnik wałów, niszczyciel tarcz, plaga ludzi
Artwork by Stefan Kopinski, Anton Smaznov and Nicholas Elias on ArtStation
Podobnie jak większość męskich bóstw greckich, Ares miał wiele kochanek, a także wiele dzieci. Miał długi i burzliwy romans z boginią Afrodytą. Razem wydali na świat wiele ważnych postaci, w tym Deimosa, boga terroru i strachu, oraz Phobosa, boga strachu. Obaj bogowie służyli jako pomocnicy Aresa i towarzyszyli mu w bitwie na jego rydwanie.
Co symbolizuje bóg Ares?
Grecki bóg Ares, w przeciwieństwie do Ateny, reprezentuje jedynie niszczycielską stronę wojny. Ares jest typowym uosobieniem przemocy i brutalności w najczystszej postaci. Nie jest kochany ani przez bogów, ani przez ludzi. Z wyjątkiem bogini Afrodyty, która urodziła mu wiele dzieci poza związkiem małżeńskim.
Często przedstawiany jako bóg wojny par excellence, Ares tradycyjnie symbolizuje najbardziej brutalne, impulsywne i niekontrolowane aspekty walki. Jej odpowiedniczka Athena, z drugiej strony, reprezentowała strategiczne i taktyczne aspekty konfliktu zbrojnego.
Artwork by Manuel Ragno and Mikel Eatough on ArtStation
Ares również uosabia ducha walki i krwawą pasję wojny. Często przedstawiany w bitwie, impulsywność, temperament i zapał Aresa do powodowania spustoszenia uczyniły go najmniej lubianym z bóstw olimpijskich.
Chociaż Ares był powszechnie uznawanym bogiem, był bardzo podziwiany. Grecy często twierdzili, że był on Trakiem (Tracja była regionem w północnej Grecji zamieszkałym przez notorycznie wojowniczy lud), aby oddzielić go od greckiego społeczeństwa i wartości. Niepopularność Aresa sugeruje nie tylko, że Grecy byli zbyt przyzwyczajeni do konfliktów, ale także, że nie chcieli celebrować ich niszczycielskich tendencji.
Osobowość Aresa
Status Aresa jako tchórza zależy całkowicie od wersji opowiadanych historii. Ares był uważany za jednego z najbardziej pięknych i uwodzicielskich bogów. Cecha ta była wykorzystywana przez Ateńczyków i Spartan do opisania jego charakteru na dwa zupełnie różne sposoby:
- Ateńczycy przypisywali piękno Aresa temu, że był łagodny i uciekał z bitwy, gdy tylko znalazł się w niebezpieczeństwie, pozostawiając ludzi, których podburzał, by umierali walcząc za niego.
- Spartiaci przypisywali piękno Aresa faktowi, że był tak wyrafinowanym wojownikiem, że jego rysy pozostały idealne i nieskalane, a nikt nigdy nie był w stanie zrobić na nim najmniejszego zadrapania.
Mimo tej rażącej sprzeczności między wielbicielami i detraktorami, wszystkie inne aspekty Aresa są przedmiotem konsensusu, ale są postrzegane z zupełnie innych punktów widzenia, czy to godnych podziwu cech, zwykłych dziwactw czy głębokiego okrucieństwa.
Artwork by Oliver Müller on ArtStation
Ares był niezwykle sadystyczną jednostką, obejmującą przemoc i postrzegającą zniszczenie jako wszystko, od piękna po radość. Pomimo bycia sadystycznym krwawym i niebezpiecznym, Ares był w rzeczywistości sympatycznym ojcem, starającym się być dla swoich dzieci tym, czym Zeus nie był dla niego. Był wobec nich zarówno kochający, jak i opiekuńczy.
Ares posunął się tak daleko, że zabił syna Posejdona, Halirrhotiosa, który próbował wykorzystać jego córkę Alcippus. Jego synowie, Phobos i Deimos, wzięli na siebie dumę z ojca, siejąc chaos, kiedy tylko było to możliwe, co zostało docenione przez Aresa.
Jakie są moce boga Aresa?
Ares był bogiem wojny, a jego moc była powiązana z jego fizyką i siłą. Często był kojarzony z ogniem i był uważany za bóstwo wojowników z mistrzostwem broni. Jako bóg-wojownik był wybitnym wojownikiem w bitwie, ale był także przyczyną wielkiego rozlewu krwi i ogromnego spustoszenia, gdziekolwiek się pojawił. Jako bóg wojny, Ares był świadkiem okrucieństwa i przemocy, które panowały nad wszystkim. Jego umiejętności techniczne w walce były niezrównane, ale nie obejmowały taktyki, aspektu, na który nalegała Athena, a który on ignorował na rzecz brutalnej siły i osobistej sprawności w bitwie. Ares nie dbał o to, kto wygra, chciał tylko, by ludzie walczyli i zabijali się nawzajem. ☠️
Artwork by Reece Clark on ArtStation
Ares jest przedstawiany jako jeden z najsilniejszych bogów fizycznie, a przynajmniej z tych, którzy są najsilniejsi fizycznie./b>, przynajmniej z drugiego pokolenia Olimpijczyków, z bogami takimi jak Zeus i Posejdon, którzy byli znacznie silniejsi niż ich dzieci. Ares nieustannie jeździł z Eris, boginią niezgody, u boku.
Ares uwielbiał Eris, ponieważ sama jej obecność prowokowała drobne kłótnie, wściekłe spory i podziały między wrogami. Ares podsycał te kłótnie, aż doprowadzał je do morderczego zapału. Był to standardowy proces Aresa do zasiewania ziaren wojny, Eris tworzyła podstawowy podział, a następnie eskalacja nieporozumień przeradzała się w totalną wojnę. ⚔️
Jakie są atrybuty Aresa?
Głównym atrybutem Aresa jest jego hełm wojownika. Nawet w scenach domowych, takich jak festiwale bogów, był on przedstawiany w hełmie. Inne atrybuty boga Aresa obejmowały tarczę, lancę, a czasem także miecz. Jego tarcza była często zdobiona emblematami charakterystycznymi dla starożytnych artystów, a nie samego boga wojny. ️
Ares był zwykle ubrany jak standardowy grecki wojownik w krótką tunikę, plastron, hełm i sandały. Napierśnik był często pomijany na rzecz prostej tuniki, a czasami był przedstawiany nago, z wyjątkiem hełmu i tarczy. Ares może być dość trudny do zidentyfikowania w starożytnej sztuce greckiej, ponieważ niewiele odróżnia go od innych postaci wojowników.
Artwork by Irnyo on ArtStation
W sztuce, Ares jest zwykle przedstawiany w hełmie, tarczy i mieczu lub lancy. Jeździ czterokonnym karocą, a towarzyszą mu ogary lub zwierzęta. Czasami jego synowie Deimos i Phobos są również przedstawiani u jego boku.
Ares w mitologii greckiej
Wcielenie wściekłości, terroru i przemoc, Ares jest impulsywnym bóstwem z mitologii greckiej, które często znajduje przewagę w walce. Jego romantyczne wyczyny były znacznie bardziej udane, a jego romans z Afrodytą jest najbardziej znany. Jego odpowiednikiem w mitologii nordyckiej jest bóg wojny Týr.
Dla przypomnienia, Ares był greckim bogiem wojny, a dokładniej duchem bitwy. Uosabiał okropności brutalnej wojny i rzezi. Ares nigdy nie był zbyt popularny, a jego kult nie był rozpowszechniony w starożytnej Grecji.
Artwork by Magerram Zeynalov on ArtStation
Dla większości Greków, którzy przedkładali spokój nad agresję, Ares był ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami niekontrolowanej namiętności i pochopnych działań. Co ciekawe, za Aresem podążali Spartiaci i Tebańczycy, wojownicy słynący nie tylko z umiejętności i agresji, ale także z gloryfikacji wojny. ⚔️
Mity, w których pojawia się Ares są rzadkie. W swoich konfrontacjach, jak i w miłosnych przygodach, nie zawsze jest w najlepszej formie. Ares był niezaprzeczalnie wielkim wojownikiem, ale jego zapał i niekontrolowana impulsywność nie uchroniły go przed obrażeniami i porażką.
Kadmos i założenie Teb
W micie o założeniu Teb, Ares odgrywa kluczową rolę.Ares zajmuje ważne miejsce, ponieważ jest ojcem smoka świętego źródła zabitego przez Kadmosa. Kadmos, zgodnie z mądrą radą Ateny, wyrwał zęby bestii, a następnie rozrzucił je na ziemi.
Od tego pochodzą „Spartoidy” (zasiani ludzie), którzy są znani jako przodkowie Spartiatów. Przybywając do uzbrojonego świata, Cadmos, przestraszony, rzucił w nich kamieniem. Wierząc, że każdy z nich jest atakowany przez innego, walczyli między sobą, pozostawiając tylko pięciu ocalałych:
- Echion (Starożytna greka Ἐχίων / Ekhίôn, „syn żmii”)
- Oudaios. (Starożytny grecki Οὐδαῖος / Oudaĩos, „z ziemi”)
- Chthonios (Starożytny grecki Χθονίος / Khthoníos, „który przenika pod ziemię”)
- Chthonios (Starożytny grecki Χθονίος / Khthoníos, „który przenika pod ziemię”)
- Hypérénor (starożytny grecki Ὑπερήνωρ / Uperếnôr, „nadczłowiek”)
- Péloros ((Starożytny grecki Πέλωρος / Pelôros, „potwornej wielkości”)
Następnie pomogli Kadmosowi założyć Teby. Spartoi następnie wyznaczyli Tebańczyków. Aby zadośćuczynić za zabicie smoka, Kadmos musiał służyć bogu wojny Aresowi przez osiem lat. W dowód dobrej woli Kadmos poślubił Harmonię, córkę Aresa i Afrodyty.
W ten sposób Kadmos szybko założył Teby. Miasto Teb dominowało nad rozległą i żyzną równiną Beotii, która służyła również jako pole bitwy. Plutarch, grecki filozof, wspomina, że równina została kiedyś opisana jako „parkiet taneczny Aresa”.
Ares i wojna trojańska
Podczas wojny trojańskiejporywczy, kapryśny i wojowniczy Ares na przemian walczył za i przeciwko Achaejczykom, koalicji Greków, którzy najechali i oblegli Troję. Ostatecznie Ares, przekonany przez Afrodytę do poparcia jej sprawy, poparł Trojan.
Podczas gdy Ares bronił Trojan, starł się z Ateną, która walczyła po stronie Achajów. Podczas ich walki Atena zdołała ogłuszyć Aresa rzutem kamieniami. W dalszej części konfliktu Atena obdarzy śmiertelnika Diomedesa, króla Argos, nadprzyrodzoną siłą i odwagą. Diomedes użyje tych mocy, aby poważnie zranić boga Aresa, tak aby ten się wycofał.
Artwork by GENZOMAN on DeviantArt
Ares i Afrodyta
Podobnie jak w przypadku innych bogów i bogiń, wiele relacji o Aresa koncentruje się na jego romantycznych eskapadach, szczególnie wokół jego związku z Afrodytą. Z biegiem czasu Ares zaczął zakochiwać się w Afrodycie, która była żoną Hefajstosa, boga rzemiosła.
Pewnego dnia bóg słońca Helios przypadkiem zauważył Aresa i Afrodytę kochających się w łóżku Hefajstosa. Helios szybko powiadomił Hefajstosa, a mąż Afrodyty wkrótce wymyślił sztuczkę, aby uwięzić dwoje kochanków.
Artwork by Stefan Kopinski and Elena Turtle on DeviantArt
Dzięki swoim wielkim umiejętnościom Hefajstos stworzył nić z materiału tak cienkiego, że był praktycznie niewidoczny i umieścił ją w swoim łóżku. Następnym razem, gdy Ares i Afrodyta wykorzystywali się nawzajem, Hefajstos uruchomił pułapkę i złapał ich na gorącym uczynku. ️
Hefajstos zaprosił wszystkie boginie z greckiego panteonu, aby zobaczyły, co znalazł. Podczas gdy boginie odmówiły, powołując się na skromność, męscy bogowie chętnie uczestniczyli w scenie i śmiali się serdecznie, gdy zobaczyli, co Hefajstos miał im do pokazania. Poseidon współczuł upokorzonemu Aresowi i błagał Hefajstosa, by go uwolnił.
Jak opisano w Odysei: „Potężny Hefajstos rozluźnił więzy i obaj, raz uwolnieni z tak silnej więzi, natychmiast powstali. Ares odszedł do Trace, ale ona, Afrodyta, która kocha śmiech, udała się na Cypr, do Paphos, gdzie znajduje się jej domena i pachnący ołtarz”. Jednak Ares śmiał się ostatni, ponieważ Afrodyta urodziła mu wiele dzieci.
Artwork by ZippyGuitar on DeviantArt
Ares i Afrodyta mieli potomstwo o nieoczekiwanych cechach. Dzieci te obejmowały Adrastae (boginię równowagi między dobrem a złem), Harmony (boginię harmonii i pokoju) oraz bóstwa znane jako Erotes, skrzydlate bóstwa związane z miłością i erotyzmem.
Bóstwami tymi były Eros (bóg miłości i mocy twórczej), Anteros (bóg odwzajemnionej miłości), Himeros (bóg miłosnego pożądania, którego imię oznaczało „niekontrolowane pożądanie”) i Pothos (bóg zazdrości i cielesnego pożądania). Dzieci Aresa i Afrodyty reprezentowały ideę, że erotyzm pochodzi z połączenia miłości i surowej, namiętnej przemocy.
Innymi dziećmi Aresa byli Mygdon i Edonus, obaj zrodzeni z Kalliope, muzy poezji epickiej. Z Otréré, królową Amazonek, Ares spłodził Antiope, Mélanippé, Penthésilée i Hippolyte. Ares spłodził także Niké, boginię zwycięstwa, oraz mordercę Cycnosa.
Ares kontra Herkules (mitologia)
W innym micie widzimy boga wojny Aresa mierzącego się z półbogiem Herkulesem. Historia zaczyna się w Macedonii, od Cycnosa, syna Aresa, krwiożerczego i okrutnego człowieka, który zwykł atakować podróżnych w drodze do wyroczni w Delfach. Kradł ofiary przeznaczone dla boga Apollo, a następnie z czaszek i kości swoich ofiar budował świątynię ku czci swojego ojca, Aresa. ☠️
Wysłany przez Apolla, Herkules zabił Cycnosa w pojedynczej walce, co wywołało gniew Aresa. Wściekły bóg wojny miał zamiar zabić Herkulesa, dopóki Athena nie pojawiła się przed nim, wzywając go do opanowania gniewu i zaprzestania walki. Ares, odmawiając posłuchania, posyła swoją włócznię w Herkulesa, ale zostaje ona odbita przez Atenę. ️
Ares dobywa miecza i skacze na Herkulesa, który widząc okazję, wbija włócznię w udo Aresa, powalając boga na ziemię z bólu. Bliźniaczy synowie Aresa, Phobos i Deimos, pojawią się, by uratować i przywrócić Aresa na Górę Olimp. ️ W innej wersji to sam Zeus rozdziela Atenę i Aresa swoim piorunem. ⚡
Artwork by Stefan Kopinski on ArtStation
Mimo gwałtownej natury swojego syna Cycnosa, Ares go kochał. Dla Greków, którzy chłonęli te opowieści o zawstydzających porażkach Aresa, lekcja była oczywista: wyrachowana strategia Ateny zawsze wygrywała ze ślepą furią Aresa.
Ares i olbrzymy
Ten mit ukazuje relacje bogów z innymi rasami stworzeń, potężnych i boskich. Pewnego dnia Ares został porwany przez Aloadesa, Otosa i Ephialtesa.Ephialtes, gigantów, którzy byli synami Poseidona i Iphimedii. Rozgniewani porażką gigantów w Titanomachii, Otos i Ephialtes, wysłani przez Gaię, zaplanowali zemstę na bogach Olimpu.
Planowali porwać Artemidę i Herę, ale zdecydowali, że najpierw muszą wymazać Aresa z obrazu. Giganci wkrótce go schwytali i wepchnęli do brązowego słoja, gdzie pozostał zamknięty przez cały rok księżycowy (trzynaście miesięcy).
Artwork by NinjArt1st on DeviantArt
Przez przypadek, Hermes dowiedział się o losie Aresa za pośrednictwem Eriboei, opiekunki gigantów, która współczuła Aresowi i zaalarmowała Artemidę. Bogini natychmiast ofiarowała się Efialtesowi w zamian za uwolnienie Aresa, wzbudzając zazdrość Otosa.
W końcu giganci postanowili zabić Artemidę, ale gdy napinali łuki, bogini przybrała postać jelenia i wślizgnęła się między nich. W zamieszaniu giganci zupełnie nie zauważyli łani i skończyli strzelając do siebie nawzajem. Po raz kolejny spryt zatriumfował nad siłą i gniewem. Zobacz więcej zdjęć
Ares w kulturze popularnej
W ostatnich latach Ares cieszy się odrodzeniem w kulturze popularnej. Chociaż zachował wiele ze swojej wojowniczej natury, został również ponownie przedstawiony jako zły charakter dążący do osiągnięcia złowrogich celów.
Ares zajmuje ważne miejsce w serii gier wideo God of War. W pierwszej odsłonie serii Ares był głównym antagonistą i ostatecznym bossem. W fabule gry Ares atakował Ateny, dopóki Kratos, jego były protegowany, nie przybył, by uratować miasto. ⚔️
Oprócz pojawienia się w Herkulesie Disneya, Ares odegrał znaczącą rolę w serialach telewizyjnych Xena, wojowniczka i Herkules: Legendarne podróże. W obu serialach w postać Aresa wcielił się Kevin Tod Smith. Ares jest również jednym z głównych czarnych charakterów w serii książek Percy Jackson i Olimpijczycy, napisanych przez Ricka Riordana.
Wreszcie, Ares pojawił się jako główny antagonista w przebojowym filmie Wonder Woman (2017) z udziałem Gal Gadot jako Diany, Amazonki i Davida Thewlisa jako Aresa/Patricka Morgana. W filmie Ares był czarnym charakterem, który namawiał ludzi do popełniania przerażających czynów. Jego portret jako intryganta pracującego za kulisami był znaczącym odejściem od jego poprzedniej roli porywczego, nieskrępowanego awanturnika.